facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-11-27
 

Pasja gór

Tym, co interesuje Cieślara najbardziej jest człowiek, ostrze jego pióra skupione jest na jego przeżyciach, na obserwacji relacji międzyludzkich.

„Pasja gór”
Autor: Stefan Cieślar
Rodzaj: opowiadania, album + 100 fotografi z przebytych różnych gór świata
Wprowadzenie: Józef Nyka
Posłowie: Monika Rogozińska
Konsultacja: Dr Maria Małgorzata Kiełkowska
Tłumaczenie: Elżbieta Cieślar
Objętość: 224 stron
Format: 25 cm X 18 cm
W książce ponadto topo dróg w Alpach, Wysokim Atlasie…
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Katowice
Wydawca: STAPIS

Honoraria autorskie przekazane będą Francuskiej Fundacji Yves Pollet-Villard na rozwój ratownictwa górskiego w Nepalu.

Książkę wydano pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu i francuskiej Fundacji Yves Pollet-Villard.

Józef Nyka o Stefanie Ciaślarze – Głos seniora

W końcu października 2006 roku w okolicy szczytu Paldor (5928 m) w Ganesh Himal zginął wraz z trzema francuskimi kolegami mieszkający we Francji Polak z pochodzenia, /…/ Prowadził wycieczki, organizował życie sportowe i kulturalne, jeździł na nartach, spływał dzikimi wodami, latał na lotniach i spadolotach.
W roku 2003 ukończył staż w ENSA i uzyskał patent przewodnika wysokogórskiego. Był członkiem Club Alpin Français (CAF) i Groupe de Haute Montagne (GHM). /…/ powtarzał słynne ściany, m.in. północne l’Olan, Pic Sans Nom, des Courtes, la Meije, Grandes Jorasses (przez Całun). Kilka dróg przeszedł na Grand Capucin. W Oisans robił pionierskie drogi lodowe, np. w maju 2003 lodospadami wschodniej ściany Tête de l’Etert (TD 400 m 90 st. max, mikst 4+).
W Oisans pozostawił nowe skalne drogi i /…/ pionierskie drogi lodowe /…/ Wraz z Jeanem-Baptiste Moreau wytyczył nowe piękne drogi na Cerro Trinidad i Pietra de Gorila (po 500–600 m), przeszedł również z dwoma biwakami 800-metrową ścianę dziewiczego szczytu (6b A2+)./…/
Zawarte w tej książce opowiadania, pełne osobistych odniesień jak i subtelne górskie widoki, są tylko częścią tego, co nam po sobie zostawił.

Jagoda Adamczyk-Ceranka – Taternik

/…/ tym, co interesuje Cieślara najbardziej jest człowiek, ostrze jego pióra skupione jest na jego przeżyciach, na obserwacji relacji międzyludzkich. Również, gdy opisuje góry, robi to w taki sposób, że niemal czuje się pod palcami szorstkość granitu, a przed oczami przesuwają się alpejskie szczyty. Posiadł rzadką zdolność opisywania natury bez popadania we frazesy i puste słowa. Przelewał swoje myśli na papier szczerze, kilkoma doskonałymi w formie zdaniami zarysowywał swój świat.

Stefan Cieślar o sobie:
Urodziłem się w Polsce, gdzie jako chłopiec odkryłem góry: Tatry. We Francji zacząłem wspinaczkę z Alpejskim Klubem Francuskim w blokach skalnych Fontainebleau, później w czasie wakacji w Pirenejach i Alpach, jeszcze później w Andach... Dzielić się pasją! Indiańska przypowieść mówi, że jeśli człowiek wspina się na największe szczyty, schodzi do grot i korytarzy podziemnych, nurkuje w głębinach oceanów, robi to wszystko, bo szuka czegoś skrytego na dnie jego duszy. By wejść na szczyt, trzeba pozostawić na boku dużą część własnych zainteresowań, lecz równocześnie trzeba się otworzyć na innych, ponieważ największą radość przynosi dzielenie z innymi tych magicznych chwil.

Elżbieta Cieślar:
Książka „Pasja gór“ to zbiór nowel i fotografii naszego syna, Stefana Cieślara, który wraz z trzema swymi francuskimi przyjaciółmi zginął w Himalajach w 2006 r. na stokach Ganesh Himal VII. Jest ona pretekstem do rozważań o potrzebie wolności, odwadze potrzebnej do jej realizacji.

2008-11-27

(kg)
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com