facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-03-14
 

Ostatnie kuszenie zimy, czyli I edycja Turbacz XC

Ponad stu zawodników na liście startowej, świetne warunki śniegowe, uśmiechnięci pasjonaci biegania, atrakcyjne nagrody oraz kadrowicze - I edycja TURBACZ XC za nami!

Start w w Obidowej

 

11 marca w Obidowej odbyła się I edycja wyścigu narciarskiego stylem klasycznym z Obidowej na Turbacz trasą „Śladami olimpijczyków”. Zawodnicy mieli do pokonania 11 kilometrów przepięknej widokowo trasy, na której odnotowujemy 500 m przewyższenia.

 

Pierwszy raz w historii podczas amatorskiego wyścigu organizatorzy przygotowali dwie kategorie - PRO (dla zawodników z licencją PZN) oraz OPEN (dla amatorów i pasjonatów biegówek). Oprócz rywalizacji o najwyższe miejsce na podium, zawodnicy walczyli o wyznaczenie pierwszego oficjalnego rekordu trasy! Na kartach historii zapisał się Jan Antolec z Obidowej wygrywając kategorię PRO i tym samym ustalając rekord trasy, który od soboty wynosi 42:59 minuty. Najszybszą kobietą w kategorii PRO była reprezentantka Polski Kornelia Kubińska ze Skawy.

Warunki na Turbaczu były bardzo dobre, bardzo dobrze przygotowana była również  trasa. Piękny krajobraz, warunki śniegowe idealne. Jestem bardzo zadowolony, że coś takiego się dzieje w Obidowej, w mojej miejscowości – powiedział Jan Antolec. Rekord trasy należy do mnie, ale mam nadzieję że zostanie szybko pobity, żebyśmy z roku na rok mogli go wyśrubować na najwyższy poziom! – dodał uczestnik MŚ w Lahti 2017.

 

Jan Antolec

 

Wśród amatorów najszybszą kobietą z czasem 01:03:17 była Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej, natomiast rywalizację mężczyzn wygrał z czasem 51:42 Andrzej Mojeścik. Pełne wyniki na stronie zawodów www.turbacz-xc.pl

Ze względu na warunki pogodowe w całym kraju, niektórzy uwierzyli że wiosna nastała już na dobre, jednakże nie w Obidowej! Specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, a przede wszystkim długo zalegająca pokrywa śnieżna pozwala na „wydłużenie sezonu” w stosunku do innych tras biegowych.

Od godziny 08:00 parking przy szlaku narciarskim zaczął tętnić życiem. Zawodnicy po odebraniu pakietu startowego (pamiątkowy numer startowy, posiłek w PTTK Turbacz, prezenty od organizatorów), podekscytowani kierowali się w stronę pola startowego. Oprócz oficjalnego startu zawodów odbywała się impreza towarzysząca „Bezpiecznie na nartach” podczas której młodzi adepci narciarstwa biegowego poznawali dekalog narciarski FIS, oraz poprzez zabawę próbowali swoich sił na nartach biegowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

 

Na trasie


O godzinie 10:15 na trasę ruszyli pierwsi zawodnicy, startem interwałowym co 10 sekund w parach. Na pokonanie trasy biegacze mieli 2,5 godziny, które z zapasem wystarczyły wszystkim uczestnikom. Na listach startowych pojawili się reprezentanci Polski – Kornelia Kubińska, Maciej Staręga, Jan Antolec oraz amatorzy, a wśród nich biegaczka, która utożsamiając się z Wenezuelskim zawodnikiem, (Adrian Solano podczas MŚ w Lahti wziął udział w kwalifikacjach do biegu, pomimo tego, że był to jego pierwszy raz na nartach) rozpoczęła przygodę z nartami biegowymi od startu w tym wyścigu!

 

Podium kategoria PRO M

 

Od samego początku zależało mi na aktywizacji tego miejsca – zarówno pod kątem turystycznym jak i sportowym. W sobotę rozpoczęliśmy projekt TURBACZ XC – jedynastokilometrowym podbiegiem narciarskim z Obidowej na Turbacz. Ale to nie wszystko! W kolejce m.in. bieg na nogach, czy wyścig MTB. W sezonie zimowym oprócz podbiegu przygotowujemy się także do zjazdu stylem dowolnym. Będzie się działo! – powiedział Dawid Szeliga, inicjator trasy „Śladami Olimpijczyków”, dyrektor sportowy TURBACZ XC.

 

Kobiety na podium

 

Po pokonaniu trasy zawodnicy w oczekiwaniu na oficjalne wyniki, posilili się w Schronisku PTTK na Turbaczu. W powietrzu czuć było ducha sportu oraz poczucie wspólnoty uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w przepięknej scenerii tarasu widokowego przed schroniskiem oraz przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Puchary i nagrody wręczyli oficjele Partnerów – wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, wicewójt a zarazem uczestnik wyścigu Marcin Kolasa oraz przedstawiciele Organizatorów – Zofia Faron, Dawid Szeliga i Marcin Glądała.

 

 

Organizacja zawodów była możliwa dzięki zaangażowaniu partnerów. Szczególne podziękowania dla Gminy Nowy Targ, Powiatu Nowotarskiego, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Schroniska PTTK na Turbaczu, Pani sołtys Obidowej, firmie FORZA.

 

Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Klub Sportowy Obidowiec Obidowa oraz firma Tatra Holding.

Zachęcamy do obserwowania profilu facebook - www.facebook.com/turbaczxc

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-21
BIEGI GÓRSKIE
 

11. Ultramaraton Babia Góra przeszedł do historii!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com