Inaczej but stanie się ciężki i mokry, co przy zimniejszej pogodzie może powodować wychłodzenie stóp i nóg.
Skórę welurową
można czyścić od czasu do czasu szczoteczką, jednak niezbyt ostrą, by nie porysować zbytnio weluru.
Nie każdy impregnat nadaje się do każdego rodzaju obuwia. Aby utrzymać buty w dobrym stanie, należy, w miarę możliwości, regularnie je wietrzyć i suszyć. Zdecydowanie należy unikać suszenia butów bezpośrednio przy źródle ciepła typu ognisko, kominek, kaloryfer – takie praktyki nie tylko niszczą skórę, ale mogą też doprowadzić do osłabienia kleju i np. odklejenia podeszwy od cholewki.
Obuwie trekkingowe wykonane ze skóry wysokiej jakości jest uznawane, przynajmniej na samym początku, za prawie 100% wodoodporne. Aby tymi właściwościami cieszyć się jak najdłużej, warto je regularnie i porządnie pielęgnować.
Do butów wykonanych z dobrego gatunku skóry najlepszy jest wosk. Na but, który jest już wyczyszczony i wysuszony po poprzednim użytkowaniu, należy starannie nanieść cienką warstwę wosku, delikatnie wetrzeć go w skórę i pozostawić na pewien czas do wchłonięcia. Szczególną uwagę należy poświęcić szwom, gdyż przez nie przenikanie wody jest zdecydowanie największe. Po wchłonięciu wosku przez skórę należy usunąć jego nadmiar i wypolerować buty.
Należy unikać nakładania zbyt grubej warstwy wosku, gdyż może to doprowadzić do upośledzenia właściwości oddychających skóry. Do impregnacji należy używać tylko sprawdzonych impregnatów woskowych takich firm jak Toko czy Nikwax i starać się nie improwizować samemu. Dokładna pielęgnacja butów skórzanych jest znacznie ważniejsza niż butów wykonanych z połączenia weluru i materiałów, i o ile chcemy, by takie buty służyły nam jak najdłużej, warto poświęcić im trochę uwagi i czasu.
Tekst pochodzi z
blog.sherpa.pl.
Dokończenie na stronie
Ceneria.pl