facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-05-18
 

Obuwie trekkingowe - jak o nie dbać?

Obuwie trekkingowe wykonane ze skóry welurowej i materiału na samym początku jest zazwyczaj wodoodporne. Aby te właściowości nie zanikły, materiał zewnętrzny należy co jakiś czas impregnować.
Inaczej but stanie się ciężki i mokry, co przy zimniejszej pogodzie może powodować wychłodzenie stóp i nóg.

Skórę welurową można czyścić od czasu do czasu szczoteczką, jednak niezbyt ostrą, by nie porysować zbytnio weluru.

Nie każdy impregnat nadaje się do każdego rodzaju obuwia. Aby utrzymać buty w dobrym stanie, należy, w miarę możliwości, regularnie je wietrzyć i suszyć. Zdecydowanie należy unikać suszenia butów bezpośrednio przy źródle ciepła typu ognisko, kominek, kaloryfer – takie praktyki nie tylko niszczą skórę, ale mogą też doprowadzić do osłabienia kleju i np. odklejenia podeszwy od cholewki.

Obuwie trekkingowe wykonane ze skóry wysokiej jakości jest uznawane, przynajmniej na samym początku, za prawie 100% wodoodporne. Aby tymi właściwościami cieszyć się jak najdłużej, warto je regularnie i porządnie pielęgnować.

Do butów wykonanych z dobrego gatunku skóry najlepszy jest wosk. Na but, który jest już wyczyszczony i wysuszony po poprzednim użytkowaniu, należy starannie nanieść cienką warstwę wosku, delikatnie wetrzeć go w skórę i pozostawić na pewien czas do wchłonięcia. Szczególną uwagę należy poświęcić szwom, gdyż przez nie przenikanie wody jest zdecydowanie największe. Po wchłonięciu wosku przez skórę należy usunąć jego nadmiar i wypolerować buty.

Należy unikać nakładania zbyt grubej warstwy wosku, gdyż może to doprowadzić do upośledzenia właściwości oddychających skóry. Do impregnacji należy używać tylko sprawdzonych impregnatów woskowych takich firm jak Toko czy Nikwax i starać się nie improwizować samemu. Dokładna pielęgnacja butów skórzanych jest znacznie ważniejsza niż butów wykonanych z połączenia weluru i materiałów, i o ile chcemy, by takie buty służyły nam jak najdłużej, warto poświęcić im trochę uwagi i czasu.

Tekst pochodzi z blog.sherpa.pl.

Dokończenie na stronie Ceneria.plWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-26
BIZNES
 

Miłość do gór, w Zillertal

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-22
BIZNES
 

Omni-Heat od Columbia Sporstwear na Srebrnym Globie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com