facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-10-02
 

O himalaizmie i górach wysokich pod ziemią

Ponad 70 osób, w tym 50 ze środowiska górskiego spotkało się w poniedziałek (22 września 2014 r.) w Zabrzu, pod ziemią, na głębokości -320 m. Przybyli też himalaista Kurt Diemberger i pakistański wspinacz Karim Hayat. Pretekstem do spotkania w zabytkowej kopalni było otwarcie jubileuszowej wystawy Polskiego Związku Alpinizmu pt. „HIMALAJE, KARAKORUM - OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR”.

Otwarcie wystawy fotografii Bogdana Jankowskiego poprzedziły krótkie prelekcje o górach najwyższych. Himalaista Janusz Majer opowiadał o polskich drogach na ośmiotysięcznikach: 

- Kiedyś, w latach 80., Wojtek Kurtyka rzucił hasło: „na każdym ośmiotysięczniku polska droga” i próbowałem to przedstawić na przykładach – mówi szef programu „Polskie Himalaje”. 

 

Himalaista młodego pokolenia, Kacper Tekieli, opowiadał zaś o wyprawie na Broad Peak Middle (8011 m). Cel główny nie został zdobyty, natomiast 24 lipca 2014 r. Broad Peak (8051 m) zdobyli Agnieszka BieleckaMarek Chmielarski i Piotr Tomala.


Spotkanie połączone z otwarciem wystawy w kopalni zorganizowały: Muzeum Górnictwa Węglowego i Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu oraz Fundacja „TWÓJ EVEREST”, która została założona przez dyrekcję tej szkoły - Annę Kaczmarską i Marcina Kłaka. Wydarzenie patronatem objęli PZA i „Taternik”. 

 

Gimnazjum przyjęło imię „Polskich Himalaistów” we wrześniu ubiegłego roku. W szkole tworzona jest izba pamięci, biblioteka górska, organizowane są spotkania tematyczne, a każda klasa ma swojego patrona. 

 

Wiele osób przyjechało na otwarcie wystawy do Zabrza prosto z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, wśród nich Kurt Diemberger i Karim Hayat. Podobnie Małgorzata i Jan Kiełkowscy, którzy podarowali uczniom szkoły sześć tomów „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”. Swoje książki do szkolnej biblioteki przekazał również Wojciech Brański. Wśród gości byli także tacy, którzy obiecali, że wrócą do Zabrza, na spotkanie z uczniami szkoły. Obecne były również wdowy po himalaistach – Wanda Czok i Izabela Hajzer

 

Przyjechał również taternik, speleolog i himalaista Krzysztof Zdzitowiecki wraz z córką Hanną i alpinistą Jackiem Gwiazdą

 

Środowisko jaskiniowe reprezentowali głównie grotołazi ze śląskich klubów, w tym m.in. wielokrotna (i aktualna) mistrzyni Polski w technikach jaskiniowych Izabela Włosek, Ewa Libera, Przemysław Włosek, czy Kazimierz Szych, który w tym roku stanął na dnie najgłębszej jaskini świata jako najstarszy człowiek. 

 

Pojawił się Jan Weigel, który w Bielsku-Białej organizuje spotkania i wystawy o tematyce górskiej. Obecni byli Janusz Baranek, Ignacy Nendza oraz wielu innych przedstawicieli śląskich klubów i członkowie zarządu PZA. 

 

Wystawa, przygotowana przez Bogdana Jankowskiego, PZA, redakcję „Taternika” i Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady przy wsparciu Fundacji im. Kukuczki, premierę miała w Lądku Zdroju we wrześniu 2013 r. Od tej pory prezentowana była m.in. w Krakowie, Łodzi, Opolu i Żaganiu. W Zabrzu, w zabytkowej kopalni Guido będzie można ją oglądać do 20 października, w grudniu zostanie zaprezentowana w Zakopanem. 

 

W 2013 roku r. minęło 110 lat od powstania pierwszej organizacji alpinistycznej w Polsce. W 2014 r. przypada 40. rocznica utworzenia PZA. To właśnie te dwie rocznice stały się okazją do przygotowania wystawy. Autor fotografii starał się pokazać na nich piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, usłyszeć głosy nieżyjących już ludzi gór… 

 

Renata Wcisło, „Taternik”

 Janusz Majer opowiadał o polskich drogach na ośmiotysięcznikach; fot. Grzegorz Gawlik
 Jan Kiełkowski i Kurt Diemberger na poziomie -320 m w kopalni Guido; fot. Z archiwum kopalni Guido
 Kacper Tekieli opowiadał o wyprawie na Broad Peak Middle (8011 m); fot. Z archiwum kopalni Guido
 W otwarciu wystawy uczestniczył również himalaista, instruktor PZA Janusz Baranek z Klubu Wysokogórskiego Gliwice; fot. Z archiwum kopalni Guido
 Wystawę w podziemnej galerii można oglądać do 20 października. To również okazja, by zwiedzić zabytkową kopalnię. Na zdjęciu: instruktor taternictwa jaskiniowego PZA Przemysław Włosek, członek Speleoklubu Dąbrowa Górnicza; fot. Z archiwum kopalni Guido
 
 Fotografiom towarzyszą nagrania z wypraw: odgłosy karawany, modły buddyjskich mnichów, relacje ze akcji górskich, można posłuchać głosów nieżyjących już ludzi gór…; fot. Grzegorz Gawlik
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-08-31
HYDEPARK
 

Ukryte wartości górskiej książki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com