facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-08-18
 

Nowy Szaman VIII- A1 na Szarpanych Turniach

W niedzielę 7 sierpnia doświadczonemu zespołowi słowackiemu Jirko Dobrava - Vilo Jakubec udało się wytyczyć nową drogę na, wydawać by się mogło, wyeksplorowanej wschodniej ścianie Małej Szarpanej Turni. Nowa linia prowadzi bezpośrednio na prawo od znanej, ładnej i cenionej Drogi Plška i oferuje tylko dwa wyciągi wspinania, ale „za to” o dużych trudnościach klasycznych: VIII- A1.

J. Dobrava na wyjsciu z okapu. [fot. V. Jakubec]Droga została wytyczona w stylu tradycyjnym – co przy takich trudnościach klasycznych budzi nasz zrozumiały podziw! Jak pisze Vilo: na pierwszym wyciągu (o długości ok. 25 m) po nieudanych próbach czystego przejścia, Jirko dwukrotnie zawisł na pętli (asekuracja na tej długości liny wyłącznie z kości i friendów). Z kolei na drugim wyciągu, około 35-metrowej długości, oprócz kości i friendów, użyto i pozostawiono w ścianie jeden hak [tak – jeden! ☺]. W czasie przejścia haki wbili wspinacze jeszcze tylko raz – dwa haki na stanowisku 1 (jeden z nich pozostawili). Obecnie do przejścia drogi potrzebny jest komplet kości i friendów (w tym 2×rozmiar 4).


Saman - foto-topo drogi V. JakubecVilo pisze, że dziękuje Jirko, który poprowadził oba wyciągi linii, którą to nosił w głowie już od lat. A także to, że obaj autorzy czekają na powtórzenia, na „odczarowanie pierwszego wyciągu” (który Jirko chciał pokonać klasycznie) - i weryfikację wyceny.


Wsch. ściana z linią nowej drogi. [james.sk]
Serdecznie gratulujemy wspinaczom tego przejścia! Wróżąc już teraz, że [biorąc pod uwagę takie trudności i taką asekurację] droga nie stanie się popularna,  jednak mimo to zachęcamy do powtórzeń! Do „stania się Szarpanym Szamanem”! ☺ 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Piotr Michalski
Ahoj! Grzegorzu - Twoje oko wyłowiło nieścisłość! Dzięki! Ale nie "nieprawdę"! To, co napisałem, jest prawdą. Nowa droga biegnie na prawo od drogi Plška. Tyle że od prawej drogi Plška! Bo wytyczył on na Szarpanych Turniach dwie drogi. Jeśli piszesz o \'Prawym Plsku\' także to, że nie jest to \'Prawy Plšek\', ale jest to \'droga Plšek-Schwarz\' - to musiałbyś być konsekwentny - i pisać o \'lewym Plšku\' nie \'droga Plška\' - ale \'droga Plšek - Zachoval\'! A tak nie piszesz. Zgodzisz się? [Tak, czy siak - miło mi się to czyta! Fajnie, że jest ktoś taki, kto ma tego rodzaju problemy - czyli ktoś podobny do mnie... :-) ]
Grzegorz Folta
"Nowa linia prowadzi bezpośrednio na prawo od znanej, ładnej i cenionej Drogi Plška." Nie jest to prawda. Szaman prowadzi bezpośrednio na prawo od mało znanej i rzadko robionej drogi Plšek-Schwarz (Pravý Plšek).

Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com