facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-08-18
 

Nowy Szaman VIII- A1 na Szarpanych Turniach

W niedzielę 7 sierpnia doświadczonemu zespołowi słowackiemu Jirko Dobrava - Vilo Jakubec udało się wytyczyć nową drogę na, wydawać by się mogło, wyeksplorowanej wschodniej ścianie Małej Szarpanej Turni. Nowa linia prowadzi bezpośrednio na prawo od znanej, ładnej i cenionej Drogi Plška i oferuje tylko dwa wyciągi wspinania, ale „za to” o dużych trudnościach klasycznych: VIII- A1.

J. Dobrava na wyjsciu z okapu. [fot. V. Jakubec]Droga została wytyczona w stylu tradycyjnym – co przy takich trudnościach klasycznych budzi nasz zrozumiały podziw! Jak pisze Vilo: na pierwszym wyciągu (o długości ok. 25 m) po nieudanych próbach czystego przejścia, Jirko dwukrotnie zawisł na pętli (asekuracja na tej długości liny wyłącznie z kości i friendów). Z kolei na drugim wyciągu, około 35-metrowej długości, oprócz kości i friendów, użyto i pozostawiono w ścianie jeden hak [tak – jeden! ☺]. W czasie przejścia haki wbili wspinacze jeszcze tylko raz – dwa haki na stanowisku 1 (jeden z nich pozostawili). Obecnie do przejścia drogi potrzebny jest komplet kości i friendów (w tym 2×rozmiar 4).


Saman - foto-topo drogi V. JakubecVilo pisze, że dziękuje Jirko, który poprowadził oba wyciągi linii, którą to nosił w głowie już od lat. A także to, że obaj autorzy czekają na powtórzenia, na „odczarowanie pierwszego wyciągu” (który Jirko chciał pokonać klasycznie) - i weryfikację wyceny.


Wsch. ściana z linią nowej drogi. [james.sk]
Serdecznie gratulujemy wspinaczom tego przejścia! Wróżąc już teraz, że [biorąc pod uwagę takie trudności i taką asekurację] droga nie stanie się popularna,  jednak mimo to zachęcamy do powtórzeń! Do „stania się Szarpanym Szamanem”! ☺ 

Goryonline
 
2018-11-19
GÓRY
 

Gdzie na weekend w góry? - Przymierzaj Przemierzaj

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Goryonline
 
2018-11-14
GÓRY
 

Zmarł Paweł Zadarnowski, ratownik TOPR

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com