facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-10-24
 

Nowości Black Diamond na sezon F12

Black Diamond nie jest firmą od nart telemarkowych. Nie jest także firmą od nart skiapinistycznych. To nie jest  firma specjalizująca się w nartach skitourowych. Black Diamond Equipment jest po prostu firmą od nart, w której pracują prawdziwi pasjonaci narciarstwa.
Pasjonaci z ambicją stworzenia niepowtarzalnej i bezkonkurencyjnej kolekcji sprzętu pozwalającego na wybranie dowolnej linii, w każdych warunkach oraz w dowolnym miejscu – dzięki temu każdy dzień spędzony na nartach staje się wielkim przeżyciem, które dodaje sił, aby przekraczać granice i zjeżdżać z dala od wyznaczonych tras.

Black Diamond doskonale zdaje sobie sprawę, że obecne postępy w stylu narciarstwa oraz sprzęcie są niezwykle szybkie i dynamiczne. Z dumą projektuje i tworzy narty, które przyczyniają się do szybszego rozwoju tej dyscypliny sportu. Narty Black Diamond odpowiadają na potrzeby poszczególnych grup narciarzy, a dzięki wprowadzeniu przejrzystego podziału na kategorie sprzętowe łatwiej jest opisać ich charakter i przeznaczenie.

 

Obecnie wyróżniamy cztery segmenty sprzętu BD: Big Mountain, All Mountain, FreeTour oraz Tour.
Narty Big Mountain to szerokie narty freeride’owe wykorzystujące profil rocker oraz technologię 3D Geometry – stworzone do wyczynowej jazdy poza trasą, doskonale utrzymują stabilność przy dużych prędkościach, a równocześnie pozwalają na zabawę w wolniejszym, węższym terenie.

Narty All Mountain to modele o średniej lub dużej szerokości,
które dobrze radzą sobie w każdych warunkach i każdym terenie. Każdy model z serii All Mountain został stworzony przy zastosowaniu konstrukcji 3D Sandwich lub 3D Metal Sandwich, które zapewniają idealną precyzję, trzymanie krawędzi i czucie narty. Seria Free Tour składa się z modeli szerokich, a równocześnie lekkich, wyposażonych w profil rocker, które łączą w sobie właściwości godne narty alpejskiej z efektywnością modeli backcountry. Natomiast ci, którzy poszukują jak najniższej wagi na bardzo długie podejścia znajdą coś dla siebie w linii Tour, która skupia narty stanowiące połączenie maksymalnej wydajności podejścia z pewnością zjazdu w technicznym terenie górskim.

Model Black Diamond Revert
posiada profil hybrid rocker z talią 95 mm, dzięki czemu ta narta staje się zupełnie nowym rozwiązaniem w zróżnicowanych warunkach all-terrain freetour. Jej unikalny profil składa się z wydłużonych końców o profilu rocker połączonych z klasycznym camberem pod nogą – taka konstrukcja pozwala na precyzyjne skręty na zmrożonym śniegu, a równocześnie na stabilną zabawę w miękkim i zróżnicowanym śniegu, dzięki temu ta narta jest przygotowana na każde warunki backcountry. Technologia Dual Torsion Bow z dwoma żebrami pozwala na dystrybucję siły na całej długości krawędzi, podczas gdy konstrukcja 3D Sandwich, rdzeń z drewna paulownia oraz boczne ścianki ABS zwiększają kontrolę krawędzi na twardym śniegu. Zaczepy SkinLock pozwalają na intuicyjne i łatwe zakładanie fok.


Waga pary: 3,5 kg (181 cm)

Narta Black Diamond Current, o profilu hybrid rocker z talią 86 mm, stanowi zupełnie nowe podejście do konstrukcji skitourowej, której celem jest zoptymalizowanie zachowania się narty na twardym śniegu. Profil semi-rocker na końcach oraz klasyczny camber pod butem niezwykle ułatwiają precyzyjne skręty na  zmrożonym śniegu – dzięki temu zjazd z dużej góry, na której panują zróżnicowane warunki śniegowe, jest dobrą zabawą od szczytu do podnóża. Technologia Dual Torsion Bow z dwoma żebrami pozwala na dystrybucję siły na całej długości krawędzi, podczas gdy konstrukcja 3D Sandwich, rdzeń z drewna paulowania oraz boczne ścianki ABS zwiększają kontrolę krawędzi na twardym śniegu. Zaczepy SkinLock pozwalają na intuicyjne i łatwe zakładanie fok.

Waga pary: 3,2 kg (176 cm)

Buty narciarskie Black Diamond

Model Prime oraz kobiecy model Swift
to najlżejsze buty do skitouringu alpejskiego – zaprojektowane na długie dni w górach i do realizacji wielkich celów. Dzięki uaktualnionej konstrukcji łączą w sobie wygodę i skuteczność oraz precyzję zjazdu w terenie technicznym. Całkowicie przebudowane botki wewnętrzne Efficient Fit AT (Prime) oraz kobiecy Efficient Fit AT (Swift) są cieplejsze, lepiej dopasowane oraz wyprofilowane w obszarze ścięgien Achillesa i przedstopia, przez co zwiększają komfort skitouringu. Oba modele zostały wyposażone w konstrukcję Triax Pivot z udoskonalonym paskiem zaciskowym, co skutkuje idealnym wyważeniem pomiędzy przenoszeniem obciążeń, a elastycznością konieczną na podejściach. Gumowe podeszwy zapewniają dobrą przyczepność i trwałość. Technologia cholewki Pivoting Cuff oraz szybkie zatrzaski klamer QuickWire pozwalają na swobodne wychylenie buta do 40 stopni w trybie podejściowym.

Waga pary: 3,28 kg (rozmiar 27, Prime)

Waga pary: 3,04 kg (rozmiar 25, Swift)

Buty Black Diamond Quadrant zostały zaprojektowane z myślą o technicznych szczytach, takich jak La Grave, gdzie długa wspinaczka prowadzi w teren, w którym nie można sobie pozwolić na upadek na nartach. Ten model stanowi połączenie wygody tourowej, minimalnej wagi oraz sztywności pozwalającej swobodnie jechać na dużych modelach nart. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu opatentowanej konstrukcji cholewki w technologii Pivoting Cuff, która pozwala na rotację klamry dolnej cholewki, przez co umożliwia niesamowity zakres ruchu do 40 stopni w trybie podejściowym. Wystarczy przestawić but w tryb zjazdowy, a konstrukcja Flex 120, Triax Pivot Frame zamieni ten wygodny but podejściowy w potężną maszynę do zjazdu. Nowe botki na sezon 2012-13 Efficient Fit AT posiadają udoskonalone dopasowanie, profilowanie i płynniejszy flex. Wygięta, gumowa podeszwa ze zintegrowanymi insertami technicznymi nadaje butom Quadrant wysoką funkcjonalność i dobre dopasowanie do wszelkich modeli wiązań skitourowych.

Waga pary: 3,43 kg (rozmiar 27)

 

Kije narciarskie
Black Diamond

Nowość w sezonie 2012, innowacyjny FlickLock® Pro zapewnia nowy poziom bezpieczeństwa, jakości i funkcjonalności kolekcji kijków narciarskich firmy Black Diamond. FlickLock Pro, zastosowany we wszelkich modelach regulowanych kijków narciarskich, charakteryzuje się konstrukcją stalową, niskim profilem oraz siłą zaciskową dwukrotnie większą niż w klasycznym mechanizmie FlickLock. Wyjątkowa konstrukcja dwuosiowa zarówno zwiększa siłę zaciskową, jak i pozwala na bardziej płynne i łatwiejsze zatrzaskiwanie.

Sztywny, lekki i w pełni regulowany – udoskonalony kijek Black Diamond Carbon Probe Pole pełni podwójną funkcję jako kijek narciarski oraz w pełni funkcjonalna sonda lawinowa. W przypadku lawiny dwie dolne sekcje kijka mogą zostać połączone tworząc sondę o długości 182 cm (stosując kijki 100-125 cm), a nowy mechanizm zatrzaskowy FlickLock® Pro zapewnia niezrównaną siłę zaciskową podczas składania sondy. Ten kijek został również wyposażony w rączkę Freeride Series, która posiada miękki materiał na uchwycie oraz zakrzywioną wypustkę pozwalającą na podważanie klamer i zatrzasków. Pasek Freeride Series pozwala na łatwe zakładanie oraz równomierne rozłożenie wagi.

Waga pary: 585 g (100-125 cm)

Foki Black Diamond


Udoskonalona konstrukcja z nowego typu pluszu nylonowego daje niezrównaną  przyczepność na podejściach i doskonały poślizg podczas zjazdu. Seria Black Diamond Ascension Nylon stanowi najwyższy standard fok do backcountry. Udoskonalony, drukowany plusz posiada obecnie dłuższe, bardziej płaskie włókna, które zapewniają wyrównane parametry na stromych podejściach, przy zróżnicowanym śniegu oraz świetnie spisują się podczas ślizgów po płaskim terenie. Klej Gold Label Adhesive doskonale trzyma przy każdej temperaturze, długości, szerokości oraz systemie mocowania fok. Foki Ascension Nylon są kompatybilne praktycznie z każdą nartą dostępną obecnie na rynku.

 
Black Diamond AvaLung

Plecak Black Diamond Covert AvaLung został zupełnie przeprojektowany – obecnie to narciarski plecak średniej wielkości z panelowym systemem transportowym, którego perfekcja może przyprawić o drżenie. Opatentowany system nośny ergoACTIV™, pas biodrowy Covert AvaLung oraz szelki, które dopasowują się do każdego ruchu ciała, wspomagają jazdę na nartach zarówno na stoku, jak i poza trasą. Plecak został wyposażony w osobną przegrodę na sprzęt lawinowy, system mocowania nart w ułożeniu „A” oraz uchwyty utrzymujące narty pod idealnym kątem przy mocowaniu po przekątnej. Na sezon 2012 udało się dodatkowo udoskonalić zintegrowanego AvaLunga dzięki przesunięciu zaworu głębiej do środka plecaka, zwiększeniu przepustowości oraz polepszeniu dopasowania szelek nośnych. Innowacyjny zaczep na kask HiLo pozwala na umieszczenie kasku z przodu plecaka lub na jego szczecie, równocześnie nie utrudniając dostępu do wnętrza nawet przy transporcie nart w ułożeniu „A” lub poprzecznym. Plecak Covert jest również dostępny w opcji bez AvaLunga.

Waga: 1,98 kg (Medium/Large, 26 L Covert AvaLung), 1,6 kg (Medium/Large, 26 L Covert)
 

Rękawice Black Diamond

Model Black Diamond Legend
to najcieplejsze rękawice narciarskie pod mankiet w ofercie. Te rękawice sprostają każdemu wyzwaniu rzuconemu przez góry. Nowa konstrukcja oraz wzornictwo spełnia oczekiwania współczesnych freeriderów – wytrzymała konstrukcja najwyższej klasy ze skórą kozią na wnętrzu dłoni, wkładką z GORE-TEX® z XCR Product Technology®, nylonową, elastyczną tkaniną zewnętrzną oraz neoprenowym mankietem formowanym pod ciśnieniem. Panele z pianki EVA na knykciach chronią przed uderzeniami w gałęzie drzew. Ocieplina PrimaLoft® One zabezpiecza nawet przed najbardziej siarczystym mrozem i pozwala dłużej cieszyć się skrętami w puchu. Waga: 236 g (rozmiar Medium)

Rękawice Black Diamond Rambla zostały stworzone z myślą o ratownikach górskich i fanatycznych freeriderach. Ten model charakteryzuje się ukrytymi szwami, niezwykłą trwałością, precyzją chwytu i ochroną przed niepogodą – wszystko to jest konieczne przy sezonach narciarskich trwających ponad 100 dni w roku. Warstwa zewnętrzna została stworzona z elastycznego materiału nylonowego oraz skóry koziej, wkładka jest wykonana z wodoodpornego i oddychającego GORETEX® z XCR Product Technology®, a izolację zapewnia wypełnienie PrimaLoft® One. Rękawica Rambla posiada również konstrukcję 3D zapewniającą pełną swobodę ruchu.
Waga pary: 160 g (rozmiar Medium)


Więcej: http://www.blackdiamondequipment.com


Źródło: www.ceneria.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com