facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-05-25
 

Nowe życie plastikowych butelek czyli „recycled” wg Polartec®

Polartec® od lat podejmuje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku, na rynku pojawi się bluza powstała dzięki ciekawej koncepcji współpracy w duchu pro-eko z producentem odzieży, marką Norrona.
Pierwsze dzianiny z materiałów wtórnie przetworzonych marka Polartec® rozpoczęła w 1993 roku. W 2009 roku już 20% wszystkich produktów marki było wykonywanych z materiałów wtórnie przetworzonych co pozwoliło na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 17 230 ton. Dziś asortyment produktów Polartec® „recycled”, czyli zawierających co najmniej 50% materiałów wtórnie przetworzonych, obejmuje prawie wszystkie kategorie dzianin – od warstwy wewnętrznej, poprzez ocieplającą, do zewnętrznej. Już od roku na rynku obecne są też dzianiny wykonane z przędzy REPREVE 100, która powstaje w 100 % z odpadów konsumenckich – każdy funt (ok. 0,5 kg) tej przędzy jest wykonany z około 27 plastikowych butelek po wodzie.

Coraz więcej firm decyduje się na produkcję odzieży przyjazdnej środowisku. Ciekawym przykładem współpracy w tej dziedzinie jest historia powstania bluzy 29 warm4 Up-Cycled marki Norrona wykonanej z dzianiny Polartec®  Wind Pro®.

Wiosną ubiegłego roku, na terenie Norwegii, marka Norrona przeprowadziła akcję zbierania bezbarwnych plastikowych butelek. Przekazano je firmie Unifi, która przetworzyła je na przędzę Repreve 100, z której Polartec® wyprodukował zamówioną przez Norronę dzianinę - Polartec Wind Pro®. Uszyte z niej bluzy będą dostępne w sprzedaży już jesienią tego roku. Jedna bluza powstała średnio z 40 przetworzonych butelek. Sam proces produkcji bluz również był pro-eko: zużyto o 20% mniej energii!

           

Bluzy wykonane z Polartec® Wind Pro® doskonale “oddychają” a przy tym – dzięki wyjątkowo gęstemu splotowi dzianiny - są 4.krotnie bardziej wiatroodporne niż tradycyjny polar. Wodoodporna powierzchnia nie wchłania deszczu ani śniegu co sprawia, że bluzy mogą być noszone jako odzież zewnętrzna praktycznie przez cały rok. Są uniwersalne – sprawdzają się podczas bardzo różnych aktywności.

Cena: ok. 394,- USD.


Jak to działa ?Działania pro-eko Polartec®

•    Polartec LLC zawarł umowę z Bluesign Technologies AG - standard bluesign® jest gwarancją zastosowania ekologicznych technologii przy produkcji dzianin.
•    Wszystkie urządzenia oświetleniowe w zakładach produkcyjnych Polartec® zostały wyposażone w żarówki fluorescencyjne, co zmniejszyło roczną emisję CO2 o 1 200 ton.
•    85% odpadów w fabryce Polartec® jest wtórnie przetwarzanych.
•    Ponad 20 milionów metek produkowanych rocznie przez Polartec® wykonywanych jest z papieru z drewna pochodzącego z wyrębu niezagrażającego równowadze ekologicznej.
•    Certyfikat Oeko-tex 100 - wszystkie dzianiny Polartec® posiadają atest, gwarantujący, że nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Źródło: Polartec

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-22
BIZNES
 

Hanwag Rotpunkt Low GTX wraca na dobre

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-02
BIZNES
 

Południowy Tyrol: niezwykły region Włoch

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-24
BIZNES
 

Nowy dystrybutor CLIMBING TECHNOLOGY w Polsce

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com