facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-12-02
 

Nowe kije Compactor Black Diamond - lighter, faster, harder

Innowacyjność jest podstawową siła napędową firmy Black Diamond. Jeśli nie udaje nam się zrobić lepszego, mocniejszego, lżejszego, szybszego, bardziej trwałego i łatwiejszego w użyciu sprzętu, oznacza to, że nie wywiązujemy się naszego zadania.
W tym miesiącu udało nam się spotkać z dyrektorem działu Akcesoriów Narciarskich Curtisem Gravesem, aby porozmawiać o kijkach narciarskich Compactor, które pozwalają na zastosowanie naszej innowacyjnej technologii Z-Pole w świecie sportów zimowych. Model Compactor jest produkowany w dwóch różnych rozmiarach i został już nagrodzony Nagrodą Redakcyjną czasopisma Freeskier Magazine.

Jakie były podstawowe założenia projektowe przy tworzeniu kijków Compactor?

Naszym celem przy tworzeniu modelu Compactor było wprowadzenie wysoce skutecznej
i kompaktowej technologii Z-Pole do sportów zimowych.

W jaki sposób kategoria sportów zimowych może skorzystać na technologii Z-Pole?


Klienci zainteresowani modelem Compactor szukają wysokiej pakowności w trakcie uprawiania sportów takich jak turystyka zimowa, ski-touring czy splitboarding – szczególnie duże zainteresowanie zauważyliśmy w środowisku splitboarderów – ludzi, którzy potrzebują kijka trekkingowego na podejściu, ale do zjazdu chcą go schować w plecaku. Zamiast szukać jak najbardziej kompaktowego kijka trekkingowego, mogą teraz zastosować na podejściu prawdziwy kijek narciarski.


Jaka jest przewaga kijka Compactor nad tradycyjnym kijkiem narciarskim?

Pakowność. Fakt, że składa się do długości 40 centymetrów powoduje, że można go umieścić wewnątrz plecaka bez konieczności przytraczania na zewnątrz. A dla osoby szukającej prawdziwego kijka narciarskiego na podejściach lub podczas ski-tourów na lekko będzie to po rozłożeniu w pełni funkcjonalny kijek narciarski.

Czy są jakieś ograniczenia w porównaniu ze standardowym kijkiem narciarskim?


Nie jest równie mocny. Oryginalna konstrukcja Z-Pole została stworzona z myślą o biegaczach długodystansowych i górskich, jednak włożyliśmy dużo wysiłku we wzmocnienie konstrukcji do zastosowań całorocznych i ski-touringu na lekko. Jednak nie chcielibyśmy porównywać go do tradycyjnego kijka zjazdowego – w świecie narciarskim wstępują pewne siły nacisku, na które kijek Compactor nie jest w gruncie rzeczy przygotowany.


Jakie były szczególne wyzwania podczas projektowania i tworzenia modelu Compactor?

Największym wyzwaniem było rozszerzenie sprawdzonej już technologii Z-Pole na świat sportów zimowych. Podczas kiedy oblodzenie i zamarzanie nie jest istotnym czynnikiem dla kijków trekkingowych, my musieliśmy poradzić sobie z tymi wyzwaniami oraz dodatkowo musieliśmy wzmocnić konstrukcję do zastosowań zimowych, głównie poprzez zwiększenie grubości nasadek i optymizację długości rurki, tak aby składała się odpowiednio względem rączki.

Jakie kroki zostały podjęte, aby rozwiązać zagadnienie zamarzania?

Zwiększyliśmy wewnętrzną średnicę rurki zewnętrznej o dziesiąte części milimetra względem standardowej technologii Z-Poles, dzięki temu w chwili kiedy mechanizm FlickLock jest otwarty, rurka jest luźniejsza w środku, co zasadniczo tworzy samoczyszczący się system i zapobiega zamarzaniu kijka.
Proces projektowania nie polegał jedynie na umieszczeniu narciarskiej rączki na standardowym kijku Distance FL – to byłoby zbyt łatwe. To był jedynie punkt wyjścia, jednak ostatniej zimy wykonaliśmy wiele testów mających dopracować odpowiednio konstrukcję. Dzięki pracom nad modelem Compactor wiele się nauczyliśmy, a ta wiedza zostanie przez nas wykorzystana do tworzenia w przyszłości nowych linii kijków trekkingowych i narciarskich.


Źródło: Black Diamond

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-30
BIZNES
 

Sezon zimowy 2023-2024 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-06
BIZNES
 

Dołącz do przygody życia – FJALLRAVEN POLAR 2024

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2023-10-10
BIZNES
 

Lavaredo – nowa marka na polskim rynku outdoorowym

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com