facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-17
 

Nowe GÓRY 1/2014

W pierwszym numerze GÓR w nowej odsłonie, na 144 stronach znajdziecie m.in. wywiady z Krzysztofem Wielickim i Marcinem Koszałką, monografię rys w Polsce, wspomnienia Marcina Tomaszewskiego i Marka Raganowicza, skałoplany Ciężkowic i Czarnorzek, skitury - Haute Route i Tatry, a także 25 stron porad (trening, rehabilitacja, dieta, miejscówki na majowy weekend).

W naszej redakcji ostatnie miesiące upłynęły na ekscytującym oczekiwaniu na „nowe”. O transformacji GÓR z miesięcznika w bardziej ekskluzywny i obszerniejszy magazyn mówiliśmy od co najmniej dwóch lat. Był to dla nas logiczny kierunek rozwoju, ponieważ w dotychczasowej formule trudno było znaleźć nowe i inspirujące wyzwania. Od wielu lat cieszyliśmy się bowiem reputacją najlepszego specjalistycznego czasopisma górskiego w Polsce, a w powszechnej opinii byliśmy postrzegani jako jeden z czołowych europejskich tytułów w tej branży.

    Kto nie idzie naprzód, ten się cofa – mówi powiedzenie. W szerszej perspektywie naszemu wydawnictwu to nie groziło, bo w ciągu ostatnich trzech lat rozwijaliśmy się w Internecie (i to z kilkoma projektami) oraz odnotowaliśmy duże sukcesy na niwie książkowej (żeby wymienić tylko projekt 100 porad GÓR czy Chińskiego maharadżę). A jednak mieliśmy wrażenie, że jako miesięcznik osiągnęliśmy już wszystko, co było do zdobycia. W dodatku popularność wydanych przez nas książek wskazywała na to, że w erze zalewu publikacji internetowych – których poziom wprawdzie się podniósł, ale wciąż jest daleki od ideału – nasi odbiorcy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują odtrutki na wszechobecną bylejakość. Składnikami leku miały być duże monografie, liczne materiały o charakterze praktycznym, dobre literacko teksty i kolekcjonerski charakter podkreślony eleganckim layoutem. Jakim cudem mieliśmy zrealizować taką receptę na 90 stronach?

    W ręku trzymacie naszą odpowiedź na własne rozterki i Wasze oczekiwania. Dwadzieścia pięć stron różnorodnych porad praktycznych, które znajdziecie w numerze, to dawka, jakiej dotychczas trzeba było szukać w kilku wydaniach. Do tego kilkanaście stron topo i monumentalna monografia o polskich rysach, które zajęłyby prawie połowę dotychczasowych GÓR. Wreszcie świetnie literackie teksty, ciekawie opisane miejscówki i obszerne wywiady.

    Nieprzypadkowo wybrałem do wstępniaka zdjęcie z Igły w Osterwie. Kiedy wraz z Maćkiem Ciesielskim i jego przesympatycznymi klientami stanęliśmy na wierzchołku tej oryginalnej turni, odczuliśmy satysfakcję, ale podziwiając piękną panoramę, widzieliśmy już następne cele do zdobycia na potrzeby cyklu „Strzeliste Tatry”. Podobnie czuję się teraz – pierwszy szczyt nowych GÓR osiągnięty. Ale widzę już kolejne, które prezentują się równie dobrze. Tam spotkamy się ponownie. Do zobaczenia!

Piotr Drożdż

redaktor naczelny






SPIS TREŚCI


WYWIAD

8 Rozmawiał: Piotr Drożdż

Krzysztof Wielicki. Górska Edukacja

Tak to chyba jest w życiu, że szukamy swojej prawdziwej pasji – nie każdy ma szczęście, żeby ją odkryć, ale kiedy to się stanie, wie się od razu.

 

20 Rozmawiał: Andrzej Mirek 

Marcin Koszałka. Dokument jest kreacją

Największy błąd to lecenie cały czas na zgrywie i myślenie, że jak się pokaże cool-gości ubranych w fajne ciuszki, słuchających głośnej muzyki, którzy załoją jakiś problem, to wystarczy. To nie wystarczy, bo każdy film musi nieść ze sobą emocje.


 

 

LITERATURA

28 Jakub Radziejowski

Słoń 

 – Uuuuach… – usłyszał jęk. Przełamując się, spojrzał w dół. Słoniu wisiał dwadzieścia metrów niżej, praktycznie w pełnej lufie. Przeleciał nad stanem, przeleciał nad półką i wisiał w miejscu, które ponad godzinę temu minęli, wspinając się do góry.

 

32 Marek Raganowicz

Znikający punkt czyli rękopis znaleziony w chaosie

Na dzisiejszy wieczór zostawiam piwo, jutro rano zjem owoce, a raczej wysączę z nich sok, a później powoli będę żuł miazgę malutkich kosteczek ananasa, brzoskwini, kalifornijskich jabłek i gruszek. Na tym skończę swoje zapasy płynów i zdam się na to, co przyniesie ściana.

 

38 Marcin Tomaszewski

10 naj...

Tysiące kroków, tysiące przechwytów w skale nie pozwalają mi zasnąć. Zamykam oczy i widzę przed sobą granit, kosodrzewinę i piargi. Czuję się przesiąknięty górami i wysiłkiem. Mam wrażenie, że spaliłem lub wypociłem złe emocje. Jestem czysty.



 

MONOGRAFIA

42 Opracowanie: Piotr Poloczek i Marcin Poznański

Najtrudniejsze rysy w polskich skałach. Ranking subiektywny



 

STRZELISTE TATRY

70 Piotr Drożdż

Igła w Osterwie

 

SKITURING

74 Rozmawiała: Agnieszka Szymaszek

Zbigniew Młynarczyk. Haute Route, marzenie skiturowca


 

 

78 Wojciech Szatkowski

Graniówka...

 

SKAŁOPLAN

82 Maciek Szopa

Ciężkowice. Skamieniałe miasto

 

92 Jacek Trzemżalski

Czarnorzeki. Sokoli Grzbiet

 

SLACKLINE

98 Jan Gałek

Podsumowanie roku 2013 na taśmie



 

PORADY

106 Mateusz Haładaj

Strategia wspinania na wyjazdach, czyli kilka patentów na zwiększenie szans na sukces

 

108 Michał Ginszt

Body tension – trening napięcia mięśniowego. Część pierwsza – podstawa



 

110 Bartłomiej Latasiewicz

Symetria

 

114 Beata i Łukasz Kaczmarek

Trening funkcjonalny

 

118 Jacek Trzemżalski

Buty wspinaczkowe. Jak wybrać?

Uprząż wspinaczkowa. Jak wybrać?



 

122 Andrzej Marcisz

Paklenica 

 

123 Mariusz Biedrzycki

Peilstein



 

124 Monika Młodecka

Frankenjura

 

125 Piotrek Bunsch

Chulilla

 

126 Maciek Szopa

Fontainebleau

 

128 Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy

V6+

Owsiany potreningowy wrap

Mistrzowski układ

Czekobatony bez pieczenia



 

132-133 Bezpieczeństwo w górach

Liny wspinaczkowe

 

NAJWAŻNEJSZE POSTACI ALPINIZMU

134 Bogusław Kowalski

Emil Zsigmondy. Ojciec alpinizmu sportowego

 

FELIETON

136 Klaudia Tasz

Malinowa Obrączka. Jak mierzyłam siły na zamiary w Memoriale Piotra Malinowskiego 

 

137 Bogusław Kowalski

Pod prąd

 

138

SZPEJ

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com