facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-06-21
 

NOWE DROGI W JORDANII

W marcu w Jordanii, w rejonie Wadi Rum działał mocny kanadyjsko-amerykański zespół w składzie Aaron Black, Ben Firth, Chris Kalous, Heidi Wirtz.

W marcu w Jordanii, w rejonie Wadi Rum działał mocny kanadyjsko-amerykański zespół w składzie Aaron Black, Ben Firth, Chris Kalous, Heidi Wirtz. Całość przedsięwzięcia, które miało na celu wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Jebel Nassrani North (1560 m), miał zadanie sfilmować towarzyszący ekipie kamerzysta Jean Gamilovskij. Zespół przed rozpoczęciem realizacji swojego projektu powtórzył jedyną znajdującą się na ścianie Nassrani North w pełni ospitowaną drogę La Guerre Sainte (7b+, 12 wyciągów, 400 m). Autorem tej wytyczonej w roku 2000 linii jest Francuz Arnoud Petit i jego liczny zespół w składzie Guy Abert, Philippe Batoux, Hervé Bouvard, Alon Hod, iBenoît Robert. Po tym przejściu postanowiono zmienić pierwotne plany i nową drogę zamiast wytyczać od góry zaczęto prowadzić od dołu, osadzając spity na prowadzeniu. Dzięki temu na części łatwiejszych wyciągów udało się uniknąć wiercenia. Powstałą w ten sposób drogę nazwano Dar al`Salaam. Linia tma około 320 metrów długości, a jej trudności sięgają stopnia 5.13a (francuskie 7c+). Choć wszystkie wyciągi udało się przejść klasycznie w stylu RP, to jednak droga jako całość takiego przejścia nie otrzymała.
 
Parę miesięcy wcześniej, w grudniu zeszłego roku, na zachodniej ścianie wspominanej wyżej Jebel Nassrani z powodzeniem działał dwuosobowy zespół w składzie Christian Ravier i Arnaud Guillaume. W czterodniowej wspinaczce w stylu alpejskim, trwającej od czwartego do siódmego grudnia zespół wytyczył nową drogę, która otrzymała nazwę Les enfants de Don Quichotte.  Ta 640-metrowa linia wije się przez piaskowcową ścianę osiągając trudności ED+, 6c, A1.

Góry 5 (156) 2007
 
 
 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-27
GÓRY
 

Pik Wiernyj – tym razem słowacki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com