facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-12-02
 

Nowa polska droga w Taghii

W maju tego roku w znanym już polskim wspinaczom zakątku Maroka działała czteroosobowa wrocławsko-łódzka grupa w składzie Marek Pobran, Mariusz Serda, Karolina Adamowska i Sławomir Cyndecki.
Celem było wytyczenie nowej drogi na ścianie Tadrarate.

Na ścianie tej znajduje się już kilka trudnych dróg, między innymi polskie Widmo 8a, 400 m (Tomasz Samitowski, Grzegorz Grochal i Bogdan Fic, 2004 r. - relacja), a także drogi A Petita i R Larachera. Niedawno działała na tej samej ścianie grupa wspinaczy niemieckich z Drezna, która wytyczyła nową drogę Raum der Wunsche, 7c, 600 m.

Całe szczęście mur Jabel Tadrarate okazał się wystarczający, aby zmieścić jeszcze jedną linię.
Już w maju polski zespół obił, wspinając się od dołu, całą drogę – niestety z powodu braku czasu nie udało się jej w całości poprowadzić...
W październiku Sławek z Karoliną wrócili do Taghii na dosłownie dziewięć dni. W ciągu dwudniowej wspinaczki udało się, niemal w ostatniej chwili tuż przed kilkudniowymi opadami deszczu, dokończyć drogę.Skutkiem tego powstała 550-metrowa linia Skylarking 7c (obl. 7b), 11 wyciągów.
Na drodze osadzono 87 spitów, w tym 28 na stanowiskach. Droga ma charakter sportowy i posiada komfortową asekurację ze spitów, jednak liczyć też się trzeba na niej z licznymi runoutami i z tym, że do pokonania drogi niezbędny jest mały komplet friendów.W numerze grudniowym magazynu GÓRY ukaże się autorski tekst Karoliny Adamowskiej opowiadający o tym przedsięwzięciu.

Autorzy przejścia dziękują za dofinansowanie wyjazdu ze strony Polskiego Związku Alpinizmu.

Szczególne podziękowania za wsparcie należą się również firmom Fixe, Lhotse, Kanfor, STATOR, Atest oraz klubom WKW i AZS Wrocław oraz AKG Łódź.
Sieć sklepów Skalnik z Wrocławia udzielił wyprawie specjalnych zniżek. 

 
 przebieg drogi
 topo
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com