facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-05-26
 

Nowa droga zimowa w wiosennych Tatrach

W słowackiej części Tatr Wysokich, w jednej z odnóg Doliny Czarnej Jaworowej, a dokładniej w jej górnym kotle - Śnieżnym Bandziochu (słow. Barania Dolinka) na pn.-wschodniej ścianie Śnieżnego Zwornika - słowackiemu zespołowi Ivan Staroň - Ján Kořínek - Martin Buliak udało się wytyczyć nową drogę w warunkach zimowych.
Dokonali tego 29 kwietnia.

Droga zespołu pokonuje ponad 400-metrową, pn.- wsch. ścianę Śnieżnego Zwornika (słow.: Snehová strážnica). Jak donoszą, w ścianie panowały warunki zimowe (wznosi się ona nad wysoko położonym i zacienionym kotłem Śnieżnego Bandziocha). Trudności (głównie skalne) drogi zespół ocenił na VI, 85º.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku, wspomniany Ján Kořínek, w towarzystwie Martina Buliaka, poprowadził na tejże niezmiernie rzadko odwiedzanej ścianie, również w zimowych warunkach, nową drogę - Requiem V+, 90º.

Porównując schemat i zdjęcia z naniesionym przebiegiem obu dróg – można zauważyć, że ta ostatnio wytyczona droga jest w zasadzie trzywyciągowym wariantem do tej wcześniejszej (po którym obie łączą się i biegną wspólnie około 300-metrowej wysokości skalno – lodowym filarem (o trudnościach II-III) na wierzchołek Śnieżnego Zwornika. Jednakże, z uwagi na „egzotykę” i trudnodostępność tego niezmiernie rzadko odwiedzanego (zwłaszcza zimą) zakątka Tatr – výstup ten zasługuje na odnotowanie go jako poprowadzenie nowej drogi.

(Na marginesie – to troszkę tak, jakby np. wytyczyć „nowy wariant“ dajmy na to na Czołówce Mięgusza, ale potem wyjść na wierzchołek już wspólnie z drogą filarem. Jeśli zwać takie przejścia „wariantami“ – wówczas na Mięguszowieckim Szczycie Wyżnym – mielibyśmy już kilkadziesiąt wariantów do Filara MSW...)

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com