facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nowa droga w Patagonii na Cerro Riso Patrón Central

We wrześniu francuscy alpiniści Lise Billon, Antoine Moineville, Diego Simari i Jérôme Sullivan dokonali pierwszego przejścia drogi Hasta las Wuebas (1000m, ED-, WI5, M5, 90°) na wschodniej ścianie Cerro Riso Patrón Central w Patagonii.To dopiero drugie wejście na tę odosobnioną górę. Pierwsze miało miejsce w 1988 roku. Włosi Casimiro Ferrari, Bruno Lombardini i Egidio Spreafico wspięli się wówczas południowo-wschodnią ścianą.


Francuzi dostali się pod górę tak jak włoscy alpiniści, łodzią z Puerto Eden do początku fiordu Falcón, by następnie ruszyć pieszo w szesnastokilometrową podróż. Po drodze przeszli przez dwie przełęcze i trawersowali lodowcowe plateau. Dojście pod wschodnią ścianę zajęło im 2,5 dnia.

Następnie spędzili w ścianie trzy dni, zmagając się z trudnościami do ED-, WI5, M5, 90°, biwakując dwukrotnie podczas wspinaczki i raz w zejściu. Dla trójki Lise Billon, Antoine Moineville i Jérôme Sullivan była to już druga róba wejścia na Cerro Riso Patrón Central. Pierwsza, którą podjęli w 2014 roku, zakończyła się upadkiem do szczeliny jednego z uczestników i kontuzją uniemośliwiającą dalszą akcję. Z tego powodu w tym roku Francuzi zdecydowali się na dłuższy, ale bezpieczniejszy wariant podejścia.

źródło, zdjęcia: planetmountain.com, pataclimb.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Piotr Michalski
 
2016-07-22
GÓRY
 

Osterwa – Júlova Cesta

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-11
GÓRY
 

Chamomilla nad Żelaznymi Wrotami!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-07-08
GÓRY
 

Zapowiadana Czerwcowa na Osterwie!

Komentuj 0
Piotr Michalski
 
2016-06-21
GÓRY
 

Nowa droga na Osterwie

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-22
GÓRY
 

Nowa droga na Grossglocknerze!

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com