facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-11
 

Nowa droga na Petites Jorasses

W bezpośrednim sąsiedztwie świetnej i słynnej alpejskiej ściany, północnej Grandes Jorasses - znajduje się mniejsza, różniąca się charakterem, rozmiarami i trudnościami 'siostra' - zachodnia ściana Petites Jorasses. Pod nią zawitał wspaniały zespół czesko - słowacki, w składzie: Dušan 'Stoupa' Janák - Miroslav Peťo - Václav Šatava. W dniach 14-16 sierpnia udało mu się wytyczyć tam nową drogę, o nazwie Dionýzos. 18-wyciągową wspinaczkę o trudnościach 7b/c.

Dušan ‘Stoupa’ Janák jest – nie waham się tak tego określić - jednym z najwybitniejszych współczesnych alpinistów na świecie. O jego dokonaniach w Pamiro-Ałaju, Yosemite, Alpach, norweskich Lofotach, Dolomitach i Tatrach mieliśmy przyjemność informować już wiele razy. [Oprócz tego, ‘Górach’ nr 143 (4’2006) zamieściliśmy rozmowę z Dušanem.] Kiedy wspinacz o takich możliwościach [żeby sprowadzić to, prymitywnie, do cyferek, wspinający się w górach - klasycznie na poziomie 8b (w skali franc.), czy X (UIAA), hakowo A5, mikstowo do M11] gdzieś „jedzie się wspiąć” – chyba nie może wyniknąć nic przeciętnego...

 

 

D. Janak w kluczowym miejscu, na 8 wyciągu. fot. james.sk

 

Partnerem Dušana na wielu z jego wspinaczek jest świetny wspinacz słowacki Miro Peťo. [Wspólnie dokonali choćby 1 klas. przejścia drogi (wytyczonej wcześniej także przez zespół D. Janáka - o trudnościach VIII A3) Erectissima X-.] Tym razem ten czeski zespół, w składzie którego znalazł się jeszcze równie wspaniały alpinista Václav Šatava (autor wielu dokonań wybitnych, w górach Pakistanu, Kirgistanu, Norwegii i wielu innych krajach), trafił do Chamonix. W Alpach - udało się im wytyczyć nową drogę na świetnej, 750-metrowej wysokości, zachodniej ścianie Petites Jorasses.

 

 

Linia nowej drogi. Fot. james.sk

 


Nowa droga, o nazwie Dionizos, liczy sobie 18 długości liny. Dziesięć z nich jest nowych (w dolnej części ściany), zaś pozostałe stanowią kombinację dróg Koller-Stejskal i (stosunkowo popularnej) Anouk. Trudności (dwóch najtrudniejszych wyciągów) nowej drogi autorzy oceniają w skali francuskiej jako 7b/c, pozostałe długości liny oscylują w granicach 6a – 6b+. nowa droga została pokonana w pełni klasycznie, za wyjątkiem jednej długości liny – której nie udało się przejść czysto, a tylko w stylu AF (z braku czasu). Pozostałe wyciągi otrzymały przejście w stylu OS, PP, i RK.

Składamy czesko – słowackiemu zespołowi serdeczne gratulacje!
 
Piotr Michalski

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com