facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-06-01
 

Nowa droga na Grandes Jorasses!

Na słynnej alpejskiej północnej ścianie, a dokładnie w linii spadku Pointe Margherita (4066 m), miała miejsce premierowa wspinaczka.


Na słynnej alpejskiej północnej ścianie, a dokładnie w linii spadku Pointe Margherita (4066 m), miała miejsce premierowa wspinaczka. Patick Gabarrou, Philippe Batoux i Christophe Dumarest, a więc wspinacze – doświadczeni jak mało kto w wytyczaniu nowości w masywie Mont Blanc – pokonali w dniach 17-21 marca 2005 roku trudną, 850-metrową linię, przecinającą środek pn. ściany Pointe Margherita.
 
Wspinaczka zajęła zespołowi aż pięć dni. Trio zdecydowało się na zabranie portaledge’a – było to dobre posunięcie, ponieważ z powodu braku dogodnych półek wszystkie cztery biwaki wypadły na ciągniętych przez całą ścianę „wiszących platformach”. Samo wspinanie okazało się bardzo wymagające, oferując na 24 długościach liny całą gamę różnorakich trudności – lodowych, skalnych i mikstowych, wycenionych na VI, 4R, 5c A3 M5+.
Trzy wyciągi pod wierzchołkiem zdarzył się wypadek. Patricka Gabarrou  ugodził w ramię spadający kamień. Wprawdzie mógł ukończyć wspinaczkę, jednak, niestety, uraz okazał się na tyle poważny, że niezbędna okazała się pomoc śmigłowca, który jeszcze tego samego dnia zabrał Patricka z grani. Pozostała dwójka, po biwaku pod szczytem, bezpiecznie wróciła do Chamonix 22 marca.

Dla 54-letniego już mistrza była to piąta nowa droga na Grandes Jorasses. Philippe Batoux jest również współautorem jednej nowości, drogi A lei, poprowadzonej wspólnie z Gabarrou i Robertem Benoit.

5 (132) 2005

(kb)

 

 

 


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com