facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-09
 

Nowa, mikstowa - Galeria Gankowa!

Stało się! Wspaniała, pozostająca przez prawie cały dzień w cieniu (nawet latem), zimna, odległa i nieprzystępna ściana Galerii Gankowej, wznosząca się w Tatrach ponad Doliną Ciężką (odnogą Doliny Białej Wody), została pokonana (chyba po raz pierwszy w historii) w stylu mikstowym!
W przeddzień Sylwestra słowackiej trójce: Riči Nyéki - Mišo Sabovčík - Adam Kadlečík udało się przejść na Galerii nową kombinację – dróg Centrálny kút (słow.: Środkowe Zacięcie) i Drogi Studnički.

Wcześniej wspomnianą kombinację próbowała przejść znana, mocna dwójka Maťo Krasňanský i Dodo Kopold, jednak po pokonaniu trzech wyciągów zjechali pod ścianę. Pytanie - czy jest to do przejścia w stylu mikstowym? - zostało postawione...

Po konsultacji z Dodo trójkowy zespół „uzyskuje pozwolenie” i wyrusza, aby spróbować przejść tę linię. Spróbować pierwszy raz w historii przejść ścianę Galerii „na dziabach”. Po dziewięciu godzinach akcji – sztuka się udaje! Galeria Gankowa – ściana posiadająca swoją historię, której pokonywanie było zawsze symbolem, której trudności urastały swego czasu do rangi mitu, która pozostawała też probierzem taternickiego doświadczenia i poziomu tych, którzy chieli i próbowali się z nią zmierzyć, została pierwszy raz w historii przebyta w stylu mikstowym!


Przebieg kombinacji "Środkowy lód", z zaznaczonymi trudnościami mikstowymi i lodowymi.
Fot. źródło: james.sk

Jak piszą Słowacy, droga posiada również dwa nowe, wcześniej niechodzone odcinki. Trudności tej kombinacji mikstowej zostały ocenione przez zespół (w „międzynarodowej” skali trudności mikstowych) na M7+ (280 m), styl - OS!

Teraz, jak wspominają Słowacy, „Oslava života sa môže začať. Prvé pivo, tretia borovička...”. (Wierzę, że tego nie muszę tłumaczyć...). Jako że wśród naszych przyjaciół zza południowej granicy funkcjonuje też powiedzenie Jak piješ - tak lezeš, wspinaczom udaje się dotrzeć na Łysą Polanę, gdzie obierają sobie za cel Cisówki, a dokładnie polską drogę Triatlon (wytyczoną przez zespół D. Omelaniuk – Ł. Pietrzykowski – M. Poznański, trzy wyciągi o trudności M7+). Słowackim wspinaczom (ale już bez M. Sabovčíka) udaje się przejść i tę drogę, w dodatku bez korzystania z lodu. W stylu OS padają trudności ocenione przez zespół na M8-/8.

Serdecznie gratulujemy!

P.S. By pomóc czytelnikom w bliższej lokalizacji i ustaleniu przebiegu dróg, odsyłamy do monografii Galerii Gankowej, która została opublikowana w „Górach” z maja 2004 r. (nr 120), a także przewodnika Wł. Cywińskiego, t. 16: „Ganek”.


Piotr Michalski

 Uśmiechnięty Mišo w dolnej części ściany. [james.sk]
 Riči na pierwszym wiszącym soplu. [james.sk]
 Mišo na jednym z kluczowych wyciągów. [james.sk]
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com