facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-01-20
 

Nendza o Kukuczce

Agencja Extreme Group i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zapraszają wszystkich miłośników gór 23 stycznia (czwartek) 2014 r. o godz. 18.00 na kolejne spotkanie w ramach działalności Klubu Miłośników Gór.

Ignacy Walek Nendza
Lhotse 8511 m n.p.m.
Pierwszy i ostatni ośmiotysięcznik Jerzego Kukuczki


Gdzie wola, tam droga
Na szlaku z Dingboche do Chukung stoi tybetański czorten. Przypomina o Polakach - bohaterach południowej ściany Lhotse. Najwybitniejszy z nich pochodził z Katowic.

Jerzy Kukuczka, legenda światowego himalaizmu. Ślązak z krwi i kości urodził się 24 marca 1948 r. w Bogucicach. Sercem również góral, bo jego rodzina pochodziła z Istebnej, w październiku 25 lat temu wyruszył na wyprawę, z której nie było mu dane wrócić. Zginął w ścianie, która była jego marzeniem. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, kiedy w 1979 stanął u jej podnóża i rozpoczął podbój Himalajów. - Jak Jurek i Andrzej Czok zobaczyli tę ścianę, od razu stwierdzili, że trzeba tamtędy atakować, niestety, nie było zezwolenia - opowiada Ignacy Nendza, uczestnik wyprawy, który znał Jerzego Kukuczkę praktycznie od dziecka.Ignacy „Walek” Nendza - ur. 16 stycznia 1944 r. w Katowicach - Wełnowcu. Wieloletni instruktor PZA, uczestnik himalajskich wypraw z lat 70-tych i 80–tych. Poza bogatą działalnością skałkową i tatrzańską wspinał się w różnych górach Europy i nie tylko: Riła, Bucegi, Dolomity, Alpy, Korsyka, Atlas Wysoki, Autaj, Himalaje, Karakorum, Andy, wulkany Indonezji. Brał także udział w wyprawach jaskiniowych. Członek i działacz PTTK, długoletni harcerz i działacz ZHP Chorągwi Śląskiej oraz Harcerskiego Klubu Taternickiego. Przez 43 lata pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach, ostatnie 23 lata jako mistrz warsztatu elektrycznego, tam też przez 7 lat pracował z nim Jerzy Kukuczka.

Fundacja Wielki Człowiek została założona w marcu 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki. Jej celem są szeroko rozumiane działania na rzecz kultury, sztuki, sportu i edukacji. Jedną z wiodących gałęzi działalności jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki - jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Fundacja dąży do digitalizacji archiwaliów, publikacji książek, albumów, filmów, opieki nad Izbą Pamięci w Istebnej oraz do powstania muzeum Jerzego Kukuczki.

W ramach spotkania będzie można nabyć książki Jerzego Kukuczki - „MÓJ PIONOWY ŚWIAT” i  „NA SZCZYTACH ŚWIATA” przygotowane przez Fundację „Wielki Człowiek” www.kukuczka.net w Katowicach.

Wstęp to jedyne 8 zł.

DZIECI I MŁODZIEŻ do 15 lat – WSTĘP WOLNY!


Zapraszamy na stronę:
www.kukuczka.net.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com