Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” swoje sudeckie działania rozpoczęła dwa lata temu od ratyfikacji porozumienia dotyczącego wspinania w Hejszowinie i akcji sprzątania Sokolików. Aktualnie nasze działania rozgrywają się na kilku frontach.
Wraz z kolegami z SKW i KW Wrocław odbyliśmy spotkania z Dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego, by od najbliższej zimy można było wspinać się legalnie w Śnieżnych Kotłach i Kotle Małego Stawu koło Samotni.
W podobnym składzie negocjowaliśmy warunki dostępu wspinaczy do rejonu Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich, gdzie w związku z planem utworzenia rezerwatu przyrody usunięto ringi na kilku skałach. Propozycja porozumienia w sprawie wspinania jest obecnie analizowana przez Nadleśnictwo Kowary, zarządcę tego rejonu.
Wraz z kolegami z Łodzi (głównie Markiem Szarkowskim) prowadzimy rozmowy z Dyrekcją Parku Narodowego Gór Stołowych i mamy nadzieję, że wkrótce legalnie wspinać się będziemy mogli w większej ilości rejonów niż to jest obecnie.
Wraz z wieloma ludźmi dobrej woli, rozpoczęliśmy akcję reekipowania Skał Lądeckich, prowadzimy też rozmowy o udostępnienie Wąwozu Wilczki, wspieramy akcję zagospodarowania wspinaczkowego Szwajcarii Lwóweckiej.
Naszym podstawowym celem jest wyjaśnienie wątpliwości związanych z dostępem do wszystkich rejonów w Sudetach, a w konsekwencji doprowadzenie do legalizacji wspinania tam, gdzie jest to tylko możliwe.
Przedstawicielem „Naszych Skał” w Sudetach jest Michał Kajca (694 490 001, mkajca@o2.pl), i to jemu lub Włodkowi Porębskiemu (662 149 400, dyrektor@naszeskaly.pl) możecie sygnalizować wszelkie problemy związane ze wspinaniem w skałkach na Dolnym Śląsku.
Tradycyjnie prosimy Was o pomoc i wsparcie naszych działań, w tym najprostsze — finansowe. Naprawdę liczy się każda złotówka. By wpłacić pieniądze, wystarczy zrobić przelew na konto nr 40 1500 1126 1211 2009 3922 0000 (Polski Związek Alpinizmu, ul. Noakowskiego 10/12, 00-666 Warszawa) z dopiskiem: Darowizna na cele statutowe — „Nasze Skały”.
Włodek „Jacooś” Porębski
IŚW „Nasze Skały” 662 149 400
dyrektor@naszeskaly.pl
Źródło:
PZA