facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2005-11-28
 

NASZE SKAŁY – nowe drogi:

Na Kapucynie, na którym wciąż jeszcze można powspinać się w czystej skale, działał Mariusz Biedrzycki i Grzesiek Rettinger.


Jastrzębnik

Paweł Zioło na Dyskopatii VI.6, JastrzębnikPaweł Zioło poprowadził stary projekt (Waldka Podhajnego?) na tzw. Plecach Jastrzębnika (na tylnej ścianie, na prawo od Rysy Płonki) o nazwie Dyskopatia. Droga została przez niego wyposażona w cztery dodatkowe spity (dwa na starcie) i przedłużona zgodnie z wcześniejszym projektem (kolejne dwa spity i stanowisko zjazdowe).

Sowie Skały

W grupie Sowich skał w pobliżu Piaseczna (niepełne topo GÓRY nr 7-8/2003, najlepszy opis skał w przewodniku Kiełkowskich „Skarżyce – Piseczno”, s. 18-26) działali Rafał Pietrasiak i Piotr Poloczek. Poprowadzili tam przewieszoną rysę na wschodniej ścianie Sowiego Muru Lewego. Rysa na starcie jest bardzo wąska, później stopniowo rozszerza się i w górnej części przechodzi w przerysę. Na całym odcinku jest lekko przewieszona. Prowadzenia drogi Rzecz Gustu VI.5 poprzedziły próby wędkowe oraz gruntowne czyszczenie z kruszyzny. Jednak w trakcie przejść z dolną, asekuracja była osadzana w trakcie każdego z prowadzeń, co jeszcze bardziej podnosi ich klasę. W przewodniku „Jura 2” przy tej właśnie linii widnieje wycena „VI.2+”. Zdaniem Rafała i Piotra trudności drogi są porównywalne do takich linii, jak Linia Specjalna VI.5/5+ (Jastrzębnik) czy też Energoprojekt VI.5 na Sadku w Podlesicach. Przy okazji trzeba wspomnieć, że Rafał jeszcze w lipcu pokonał klasyk Łaskawca, Wozy strażackie VI.6.
 
Wzgórze 502

Na Kapucynie, na którym wciąż jeszcze można powspinać się w czystej skale, działał Mariusz Biedrzycki i Grzesiek Rettinger. Pod koniec września poprowadzili tu wspólnie stary projekt, oznaczony w przewodniku Drobota i Króla numerem 57. Cagalera VI.3+ (5R+RZ) oferuje urozmaicone wspinanie w płycie zakończonej okapem (tzw. „Kaptur”). Sąsiedni projekt (po lewej, w przewodniku nr 56) doczekał się przejścia w wykonaniu Grzegorza dopiero 2 października. Nie ma się czemu dziwić, chodzi bowiem o najtrudniejszą drogę w ostańcach! Chacarera otrzymała wycenę „konserwatywne VI.5+”. Linia prowadzi w dolnej części niebezpiecznie blisko drogi autorstwa Mariusza, Pod kapturem Kapucyna (rysa VI.1+, na własnej asekuracji), z której jednak nie należy korzystać.

Dolina Będkowska

Pod koniec października nasz redakcyjny kolega, Wojtek „Mysza” Słowakiewicz poprowadził na Wielkiej Turni stary projekt Piotra Dawidowicza, wiodący piękną, wysoko zawieszoną ponad dolną częścią ściany płytą (dokładnie ponad drogą Twist Again VI.3, na lewo od Cynaderek VI.1+). Aby uczcić pamięć jednego z najlepszych polskich wspinaczy skalnych lat dziewięćdziesiątych, „Mysza” postanowił nazwać drogę Płyta Dawida VI.3+/4.

10 (137) 2005

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-09-28
GÓRY
 

Pusty Madres

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com