facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Nastoletnia wspinaczka z Krakowa wygrywa w rywalizacji z seniorami

16-letnia Ida Kupś, należąca do teamu sportowego Dare2b, nie tylko pokonuje trudne drogi wspinaczkowe w skałach, ale także na równym poziomie z seniorami rywalizuje w zawodach. Co więcej, wygrywa je!


Ida Kupś jest wychowanką krakowskiej sekcji wspinaczkowej Strefa Wspinania prowadzonej przez Annę Myszę, której podopieczni zawsze plasują się w czołówce zawodów dla dzieci i młodzieży. Z całej ekipy najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Ida Kupś. Również jej brat, Kajtek, często staje na podium. 

 

„Ida wspina się, odkąd sięgam pamięcią. Jej kontakt ze wspinaniem szybko przerodził się w pasję, bez której ciężko byłoby jej teraz funkcjonować. Ida jest sympatyczną, utalentowaną i bardzo dojrzałą, jak na swój wiek, dziewczyną. Wie, czego chce. Wybiera ambitne cele i skrupulatnie do nich dąży. Jestem pewna, że jeszcze nieraz pozytywnie zaskoczy wszystkich swoimi przejściami skalnymi i wynikami w zawodach. Ma naprawdę duży potencjał” - wypowiada się o Idzie w samych superlatywach Anna Mysza.

 

Starty w zawodach seniorskich Ida Kupś rozpoczęła w 2015 roku. Była najlepsza w boulderowym Pucharze Polski w Poznaniu we wrześniu 2015 roku, w listopadzie została Wicemistrzynią Polski w boulderingu, a na początku grudnia w Mistrzostwach Polski Seniorów w Prowadzeniu zajęła 3 miejsce! To był bardzo pracowity weekend, bo kolejnego dnia wygrała zawody KFG krakem all! Również w tegorocznej rywalizacji nie ma sobie równych. W pierwszych zawodach Pucharu Polski w boulderingu, które odbyły się na początku kwietnia we Wrocławiu, jako jedyna zaliczyła trzy topy i tym samym bezapelacyjnie wygrała swoją kolejną rywalizację dla seniorów. Jest również aktualną mistrzynią Polski juniorów w konkurencji prowadzenie i boulderingu.

 

Rywalizacja zawodnicza odbywa się na sztucznych ściankach, jednak najwięcej radości zawsze sprawia wspinanie na świeżym powietrzu i dotyk prawdziwej skały. Nie inaczej jest w przypadku Idy Kupś. „Staram się sezon wspinaczkowy rozciągnąć na cały rok i w czasie, gdy w Polsce pogoda nie pozwala już na prowadzenie dróg wspinaczkowych, wyjeżdżam do „ciepłych krajów” - opowiada o swoim treningu Ida. 

 

Okres świąteczno-noworoczny spędziła na zgrupowaniu kadry juniorów Polskiego Związku Alpinizmu, który był ukierunkowany na podnoszenie poziomu OS zawodników czyli wspinania bez wcześniejszej znajomości drogi. Swój najlepszy wynik Ida zanotowała w rejonie Chulilla w Hiszpanii, pokonując onsajtem drogę La boca de la voz o poziomie trudności 8a. W drugiej części wyjazdu skupiła się na wspinaniu RP, czyli wcześniejszym patentowaniu trudności drogi. W tym stylu padła piękna 40-metrowa droga Kale Borroka 8b+ w Siuranie, o pół stopnia trudniejsza od Alter Ego 8b, którą poprowadziła w ubiegłym sezonie również w Hiszpanii, w lubianym przez naszych wspinaczy rejonie Rodellar. „Kale borroka jest długą i mocno przewieszoną drogą wiodącą największym przewieszeniem sektora El Pati. Po stosunkowo łatwym, technicznym podejściu wchodzimy w przewieszenie, gdzie zaczynają się pierwsze trudności. Po około 25 m wspinania po dobrych chwytach dochodzimy do najtrudniejszej sekwencji. Zaczyna się ona wyjściem z przewisu, a kończy kilkoma ruchami po małych chwytach w pionie. Jeszcze kilka metrów wspinania za 7c+ i zrobione” – dzieli się szczegółami technicznymi drogi Ida Kupś. „To jedna z piękniejszych dróg, jakie robiłam w życiu” - dopowiada.

 

Ida Kupś to bardzo obiecująca wspinaczka młodego pokolenia, której kariera wspierana jest przez markę Dare2b. Stoi dopiero na początku swojej życiowej drogi. Warto śledzić jej losy...

 

 

O Dare2b Team:

 

Ida Kupś należy do teamu Dare2b, brytyjskiej marki, której produkty tworzone są w ścisłej współpracy ze sportowcami reprezentującymi różne dyscypliny sportu. W skład Dare2b Team wchodzą biegacze górscy, kolarze, wioślarze i reprezentanci różnych dyscyplin lekkiej atletyki. Odzież Dare2b charakteryzuje się specjalistycznym przeznaczeniem. To produkty wysokiej jakości o technicznym wzornictwie i doskonałym komforcie noszenia, wykonane z użyciem nowoczesnych materiałów oraz technologii rozwijanych przez firmę, oferowane jednak w przystępnych cenach. To odzież dla każdego, dostępna w bardzo szerokiej rozmiarówce.Strona: www.dare2b.com 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com