facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-05-27
 

Nanda Devi East 2009 - Relacja z akcji górskiej

70 lat polskiego himalaizmu oraz pierwsza polska wyprawa w Himalaje stały się powodem dla zorganizowania jubileuszowej wyprawy na Nanda Devi East - jeden z najbardziej polskich szczytów w Himalajach Garhwalu.
27 maja około godziny 10 czasu miejscowego, uczestnicy wyprawy odsłonili w okolicach bazy tablicę pamiątkową.

Polska historia upamiętniona w Himalajach
70 lat polskiego himalaizmu oraz pierwsza polska wyprawa w Himalaje stały się powodem dla zorganizowania jubileuszowej wyprawy na Nanda Devi East - jeden z najbardziej polskich szczytów w Himalajach Garhwalu. Ekspedycja zorganizowana i kierowana przez Jana Lenczowskiego - wnuka jednego z uczestników pierwszej wyprawy, dotarła do stóp góry i prowadziła działania na polskiej drodze wyznaczonej w 1939 r. Kilka tygodni zmagań z trudnościami nie pozwoliły na osiągnięcie szczytu i wysokości 7434 m n.p.m. Grupa szturmowa: Jarosław Woćko i Daniel Cieszyński dotarła do wysokości 6900 m n.p.m., gdzie skapitulowała pod wpływem warunków pogodowych i problemów zdrowotnych. Członkowie ekspedycji borykali się z dużymi trudności technicznymi napotkanymi na grani południowej, pomimo korzystania z osiągnięć współczesnych technik wspinaczkowych. Tym bardziej zdobycie jej w 1939 r. podczas pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje było wyczynem niezwykłym. Dostępne źródła historyczne oraz doświadczenia obecnej ekspedycji potwierdzają, że zdobycie Nanda Devi East przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera w zespole z Adamem Karpińskim oraz Stefanem Bernadzikiewiczem było najtrudniejszym górskim osiągnięciem przed drugą wojną światową.

Celem Nanda Devi East Expedition 2009 - wyprawy z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu - nie było jedynie powtórzenie pierwszego wejścia na szczyt w 1939 r. Po siedemdziesięciu latach od tego historycznego wydarzenia zorganizowano ekspedycję, mającą oddać Polsce tę wielką historię oraz uczcić pamięć pierwszych zdobywców Nanda Devi East, a także pokoleń polskich himalaistów i ludzi gór.

"Niosąc w sercach pamięć historii opisanej triumfami i tragediami, chcieliśmy przypomnieć tych, od których rozpoczął się polski pochód przez Himalaje. Górskim zwyczajem, przy pomocy haków i czekanów, uwieczniliśmy ich imiona w himalajskim kamieniu u stóp Nanda Devi East. Odsłaniając pamiątkową tablicę z inskrypcją: "Nanda Devi East, 2.7.1939, first ascent, A. Karpiński, J. Bujak, S. Bernadzikiewicz, J. Klarner POLAND",myśleliśmy o siedemdziesięciu latach górskich doświadczeń, które minęły od tamtego czasu." - powiedział Jan Lenczowski, kierownik wyprawy.

Pomysł i projekt tablicy powstał przy współpracy wszystkich uczestników Nanda Devi East Expedition 2009, z inspiracji Narcyza Sadłonia. Oficjalne odsłonięcie kamiennej tablicy nastąpiło w dniu 27 maja 2009 r. ok. godziny 10.00, kilka godzin po zakończeniu akcji górskiej.

Członkowie wyprawy:
 Jan Lenczowski, Sulejówek, 33 lata, latynoamerykanista - kierownik wyprawy
 Paweł Szlachta, Kraków, 32 lata, informatyk
 Rafał Szendzielarz, Warszawa, 29 lat, operator filmowy TVP
 Narcyz Sadłoń, Kościelisko, 34 lata, oficer lekarz
 Daniel Cieszyński, Londyn, 30 lat, kierownik robót wysokościowych na platformach wiertniczych
 Jarosław Woćko, Gorzów Wielkopolski, 45 lat, przedsiębiorca
 Grzegorz Sosiński, Gdańsk, 34 lata przedsiębiorca
 Tomasz Walkiewicz, Łask, 26 lat, student, przewodnik
 Marcin Miotk, Warszawa, 36 lat, kontroler finansowy
 Grzegorz Mróz, Radom, 38 lat, przedsiębiorca

Jan Lenczowski - RELACJA

Szczegółowe informacje dotyczące rezygnacji z ataku szczytowego:
Jan Lenczowski - RELACJA (ogólna)
Daniel Cieszyński - RELACJA (pełny przebieg akcji górskiej)

Źródło: nandadevi.pl
 Odsłonięcie tablicy pod Nanda Devi East
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com