facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-17
 

Najświeższe doniesienia spod Manaslu: Polki już w obozie 1, jutro ruszają do "dwójki"!

Świetne wieści dotarły do nas spod Manaslu (8156 m n.p.m.) - ósmego co do wysokości szczytu świata! Działające w ramach wyprawy Manaslu 2018 Awilux Discover dwie Polki - Monika Witkowska i Joanna Kozanecka dotarły wczoraj na wysokość 5800m n.p.m., gdzie założyły obóz 1. Jesteśmy w stałym kontakcie z Moniką, która przesyła nam co jakiś czas meldunki przez telefon satelitarny. Wedle ostatniego, który otrzymaliśmy od niej dosłownie kilka godzin temu, jutro Polki ruszają w kierunku obozu 2, położonego na ok. 6400m n.p.m., gdzie planują spędzić kolejną noc. Warunki są trudne - zwłaszcza popołudniami prowadzenie akcji górskiej utrudniają spore opady (na niższej wysokości deszczu, w wyższych partiach - śniegu). Dziewczyny jednak dzielnie walczą i sukcesywnie zdobywają kolejne metry!

Majestatyczny wierzchołek Manaslu. Fot. arch. Monika Witkowska

 

Prócz meldunków od Moniki, które z racji faktu, iż w tym roku w rejonie nie ma dostępu do Internetu, docierają do nas w formie sms-ów, wysyłanych z telefonu satelitarnego, śledzimy również doniesienia, które pojawiają się na profilu FB Awilux Polska. Ostatnia informacja stanowi dobre uzupełnienie tego, czego dowiedzieliśmy się od Polki. W krótkim komunikacie opublikowanym nań, czytamy:

"Monika i Joanna dotarły do obozu pierwszego - Camp1 - 5800m n.p.m. Droga była trudna, ponieważ niosły ciężkie plecaki i musiały skakać z nimi przez szczeliny. Wieczór spędziły w namiocie. Na zewnątrz sypał śnieg, a one próbowały ogrzać się herbatą zrobioną z roztopionego śniegu. Głowy trochę ich bolą, ale jak twierdzą, to normalne na tej wysokości."


Odczyty z trackera Moniki Witkowskiej

 

Choć Polki nie mogą łączyć się ze światem poprzez Internet, to jednak mają do dyspozycji inne zdobycze technologiczne, dzięki którym z kolei my na miejscu jesteśmy bogatsi w informacje o postępach wyprawy. Możemy tak jak w przypadku chociażby ostatniej wyprawy na Gasherbrumy Adama Bieleckiego i Jacka Czecha lub ataku na K2 w wykonaniu Andrzeja Bargiela, śledzić położenie naszych himalaistek za pomocą urządzenia rejestrującego pozycję GPS. Tutaj znajdziecie link do zapisów z trackera Moniki Witkowskiej.

W rejonie działa również druga Polska wyprawa - Bogdanka Manaslu Polish Expedition. Wedle informacji, które posiadamy, Rafał Fronia wraz z 4 innymi uczestnikami wyruszyli dziś do obozu 2. Obydwa zespoły mają ze sobą stały kontakt. Życzymy więc powodzenia i dobrej pogody zarówno dla naszych Pań jak i Panów! ;-)

O wszystkim będziemy starali się Was na bieżąco informować. 

Źródło: własne/Awilux

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
2018-09-26
GÓRY
 

Manaslu: Polki dotarły do C3!

Komentuj 0
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com