facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-03-05
 

Nagroda im. Pawła E. Strzeleckiego - Poznaj się na rodaku!

Już 7 marca poznamy laureata pierwszej edycji konkursu „Poznaj się na rodaku”! Do kogo trafi Nagroda im. Pawła E. Strzeleckiego w wysokości 5000 zł? Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju – Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni.

Jury w składzie: Marek Kamiński – podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal – fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, autor bestsellerowej książki „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni – Karolina Grabowicz-Matyjas – szukali w pracach opowieści o Polakach, którzy swoją postawą inspirują innych, przełamują schematy i są postaciami wartymi przedstawienia w kraju. W piątek, 7 marca o godzinie 19.30 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i prezentacja najciekawszego reportażu o Polaku żyjącym za granicą.

 

 

Poza krajem żyje blisko 20 milionów osób o polskim pochodzeniu, nietrudno więc w czasie zagranicznych wojaży spotkać rodaka. Mieszkają na wszystkich kontynentach, prawdopodobnie w każdym kraju na Ziemi. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba Polonii jest największa (sięga 10 milionów) czy Niemczech, ale i w Brazylii, RPA, Australii. Wśród nich spotkamy poważanych profesorów, ekscentrycznych artystów, przebojowych biznesmenów, szalonych pasjonatów najróżniejszych hobby, a czasami też cichych, niepozornych ludzi, którzy kilkoma słowami potrafią rozszerzyć horyzonty swojego rozmówcy.

 

 

Jak może wyglądać spotkanie Polaka z Warszawy z rodakiem żyjącym w Argentynie, RPA bądź Chinach? Czy podróż może nas otworzyć nie tylko na egzotykę, ale i polskość?  Do przeżycia takiej przygody zachęcało Muzeum Emigracji w Gdyni zarówno doświadczonych globtroterów, jak i zwykłych turystów w pierwszej edycji konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Planowana jest kontynuacja nagrody, jeśli więc w tym roku poznacie człowieka, który was zafascynował, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie – nie zapomnijcie użyć choćby telefonu komórkowego, by pozostawić ślad po waszym spotkaniu. Krótki reportaż w postaci kilku fotografii bądź filmu może być punktem wyjścia dla fascynującej opowieści i przeżycia tej przygody jeszcze raz, wspólnie z uczestnikami Kolosów. Już niedługo na stronie www.muzeumemigracji.pl poznamy regulamin tegorocznej edycji konkursu.

 

 

 

Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego  wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. Historia zna wiele innych przykładów polskich emigrantów, którzy dokonywali  przełomowych odkryć, ustanawiali rekordy, inicjowali rozwój gospodarczy, kształtowali życie polityczne w różnych rejonach świata. Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie powiedzieć coś o dzisiejszym świecie, współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterach, którzy czynią świat lepszym i ciekawszym.

Nagroda ma w tym roku swoją pierwszą odsłonę, ale została już wpisana w program kolejnych edycji Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY. Stwarza to szansę na to, że za rok lub dwa inicjatywa otworzy nową perspektywę patrzenia na Polskę i Polaków.

W Jury Konkursu obok Dyrektor Muzeum Emigracji zasiadają:


Marek Kamiński – członek nowojorskiego The Explorers Club, jedyny człowiek na świecie, któremu udało się w jednym roku zdobyć dwa bieguny Ziemi. Wcześniej, przygotowując się do tego przedsięwzięcia, przeszedł Spitsbergen (400 km) i lodowce Grenlandii (600 km). W latach 1985-1987 brał udział w wyprawie przez dżunglę na pograniczu Gwatemali i Meksyku, a pod koniec 1997 r. podjął nieudaną próbę samotnego przejścia trawersu 1450 kilometrów Antarktydy. Rok później zdobył najwyższy szczyt Antarktydy – Mt. Vinson. Na przełomie lat 1998/1999 r. na jachcie „Gemini" przepłynął Atlantyk i przeszedł 700 kilometrów australijską Pustynią Gibsona. Zaledwie rok później na katamaranie „Warta – Polpharma" przepłynął Atlantyk i brał udział w ekspedycji Puro Greenland Expedition do źródeł Amazonki. Na ostatnią ze swoich wypraw zabrał niepełnosprawnego chłopca – Jasia Melę. Chłopcu, w wyniku porażenia prądem wysokiego napięcia, amputowano część prawego przedramienia i lewego podudzia. Dzięki Markowi Kamińskiemu stał się pierwszym niepełnosprawnym nastolatkiem, który zdobył dwa bieguny Ziemi. Uczynił to w ciągu jednego roku. Jego książka „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998" dostała Nagrodę Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz wyróżniono ją Nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl". W 2009 roku zorganizował i poprowadził Letnią Ekspedycję Wisła a w 2010 roku jej Zimowy odpowiednik.Chris Niedenthal – urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach w London College of Printing, w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem NEWSWEEK a od 1985 roku TIME. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem DER SPIEGEL. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ 2004), i „13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006). Przez ostatnie dziesięć lat opracował wiele projektów, cykle fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do Syna”).


Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki, a wcześniej dziennikarz m.in. „Polityki” i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody National Geographic „Traveler”.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com