facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-01-13
 

Naggar w Zachodnich Himalajach - nie tylko charas i ganja

Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda zaprasza w dniu 15 stycznia na spotkanie z Markiem Kalmusem, który w ramach cyklu „Świat bliższy niż sądzisz…” zabierze was do niezwyklej wioski w Himalajach.
Starożytna wioska Naggar leży w Zachodnich Himalajach niedaleko Manali (indyjski stan Himachal Pradesh). Przez kilkaset lat był stolicą lokalnego królestwa Kullu - z tych czasów zachował się piękny fort będący siedzibą maharadżów, a potem brytyjskiego gubernatora. Liczne hinduskie świątynie i kapliczki liczą nawet ponad 100 lat a tradycja rytuałów i procesji lokalnych bóstw jest dalej żywa.

Naggar w latach 30-tych XX wieku wybrał na swoją siedzibę Mikołaj Roerich, słynny malarz, filozof, pisarz i badacz Tybetu oraz kultur himalajskich – jego rezydencja i muzeum są malowniczym i żywym ośrodkiem. Otoczony śnieżnymi szczytami i pięknymi lasami, leżący wśród jabłkowych sadów Naggar i okoliczne miejscowości słyną też z najlepszego w Himalajach haszyszu i marihuany - miejscowa ludność wykorzystuje konopie indyjskie od zawsze: jako ofiary dla bóstw, jako lekarstwo i używki. Życie wioski toczy się spokojnym rytmem, do którego dostosowują się nieliczni turyści i zachodni rezydenci. W ostatnich latach modernizacja zaczyna odciskać swoje piętno: w miejscu pięknych kamienno- drewnianych kilkusetletnich domków powstają żelbetowe hotele i domy. Dalej jednak czuć tu jeszcze ducha dawnych czasów.


Marek Kalmus - podróżuje po Azji (m.in. z aparatem fotograficznym) od ponad 30 lat - w czasie 35 podróży spędził tam łącznie ponad 4 lata. Tybetolog i badacz kultur himalajskich, a niezależnie od tego geolog, filozof i dr religioznawstwa, trener międzykulturowy - choć to tylko kolejne etykietki :-). Od ponad 20 lat organizuje kursy medycyny chińskiej oraz autorskie wyjazdy w Himalaje, do Indii, Nepalu, Tybetu i Bhutanu. Autor m.in. takich książek jak: "Tybet. Legenda i rzeczywistość", "Tybet. Wyprawy marzeń", "Chiny, kuchnia... tajemnice medycyny".


Slajdowisko odbędzie się o godz. 19.00 we wtorek 15.01.2013 w sali nr 9 pawilonu Sportowo-Dydaktycznego na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (ul. Rakowicka 27).


Wstęp wolny
TKN Wagabunda

Więcej informacji na stronie: http://www.wagabunda.krakow.pl/

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com