facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-19
 

Na stokach góry Ararat - w poszukiwaniu Arki Noego

Masyw Ararat składa się z dwóch gór. Mniejsza góra to Mała Ararat (3896 m n.p.m.). Jednak na nią nikt nie zwraca uwagi, bo pozostaje w cieniu większej siostry - Dużej Ararat (5137 m n.p.m.). Wszyscy przybywają na wschód Turcji, by to właśnie ją podziwiać i ją ewentualnie zdobyć z nadzieją na natknięcie się śladów po Arce Noego. Sam ich także poszukiwałem wraz z amerykańską ekspedycją. Na razie bez skutku.
Ararat to góra leżąca w granicach Turcji, jednak historycznie, a i duchowo należąca do Ormian, ale zamieszkana przez Kurdów. Ja sam właśnie jestem Kurdem i urodziłem się ponad 27 lat temu na stokach Araratu, na wysokości około 2500 m n.p.m. Od urodzenia mam więc dobrą aklimatyzację :)

Kurdowie nie mają swojego kraju, ale mają swój język, kulturę i obyczaje.

To kurdyjski książę Ishak wybudował przepiękny pałac wznoszący się na wzgórzu ponad miastem Dogubayazit zwany przez wszystkich Ishak Pasha Sarayi. Ale tutaj na ziemi tureckiej, a może i kurdyjskiej, zobaczycie wiele pamiątek po Ormianach - przede wszystkim kościoły. Są też zabytki otomańskie i seldżuckie. Zabytki to nie wszystko. Mamy unikalną Jaskinię Lodową i gorące źródła, a także wiele obszarów nieskalanych stopą turysty z pięknymi widokami. Zapraszam na pokaz zdjęć, a potem... na Ararat i kurdyjską kolację w moim domu.
" - Musa Saltik.

20 XI 2012 g. 20.00
wstep wolny

Dom Kultury w Piasecznie
Kościuszki 49
Piaseczno

 Na stokach góry Ararat - w poszukiwaniu Arki Noego
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com