facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-11-04
 

Na graniach Tatr - przewodnik geologiczny

Książka Aleksandry Gawędy "Na graniach Tatr" z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie sezonu bez wędrówki po Tatrach jak i tych, którzy w Tatrach nie bywali lub jeszcze nie bywali.
Jest to przewodnik szczególny, który pokazuje geologiczną historię powstania Tatr w pigułce.

Pigułka jest skondensowana, lecz nie pomija niczego, co w wędrówce może wspomóc wyobraźnię i w mijanych skałach dostrzec np. gorące stopy krzepnące w twarde granitowe granie, osady mórz zachowane w białych turniach, lodowce rzeźbiące doliny i pozostawiające po sobie liczne i piękne stawy. Proponuje więc Autorka przejście szlakami niejako nowymi, choć znanymi. Nadaje im fascynujące i intrygujące kryptonimy. Możemy stać się poszukiwaczami skarbów, złota lub trafić na zbójnicką ścieżkę, choć zawsze w tle pojawi się nam historia łatwa do zrozumienia i pokazująca jak fascynujący jest świat skał, minerałów, form geologicznych, jak żywy i dynamiczny jest proces, który doprowadził do powstania krajobrazu, w którym wędrujemy.

Przewodnik jest napisany żywym, bardzo przystępnym językiem. Jest jednocześnie profesjonalnym kompendium wiedzy geologicznej, napisanym przez osobę, która od wielu lat prowadzi badania naukowe nad skałami magmowymi Tatr i jest uznanym i cenionym ekspertem w tym zakresie.

Książka zawiera ciekawy wstęp, przegląd historii badań Tatr, ich kartografii i budowy geologicznej, rozpoznawania użytecznych surowców, które zawsze przyciągały poszukiwaczy. Jest w niej systematyczna historia kolejnych etapów kształtowania masywu, bogato ilustrowana schematami pokazującymi procesy kształtujące masyw oraz zdjęciami skał, które pojawiły się jako wynik tych procesów. Co szczególnie ważne, w przewodniku umieszczono poradnik, klucz do rozpoznawania skał i minerałów, ilustrując go równie bogato.

Tak więc przewodnikiem z łatwością może posłużyć się każdy czerpiąc satysfakcję z własnych odkryć i interpretacji geologicznych. Jak już wspomniano, w przewodniku proponowane są nowe szlaki opatrzone wskazówkami, gdzie znaleźć można ciekawostki geologiczne. Spełnia więc przewodnik dwie role, proponując edukację i rekreację na szlakach. Polecam przewodnik wszystkim miłośnikom Tatr, wszystkim osobom, które chcą na nowo je odkryć i zrozumieć, tym razem patrząc na nie okiem geologa-odkrywcy. Polecam tę książkę miłośnikom przyrody nieożywionej. Wędrówka z tym przewodnikiem to prawdziwa przygoda.

Ewa Słaby

Źródło: e-gory.pl
 Na graniach Tatr - przewodnik geologiczny
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-04-16
HYDEPARK
 

III Edycja Konkursu na projekt użytkowy Skis Re//Defined

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com