facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-02-07
 

Na Broad Peak i Nanga Parbat ruszyła akcja górska!

Wyprawa zimowa PZA na Broad Peak straciła obóz drugi. Dziś z kolei do ataku szczytowego z 7146 m n.p.m. wyruszył Tomasz Mackiewicz!
Broad Peak

W dniu 6.02. Kowalski, Małek, Amin dotarli po południu do miejsca obozu II. Niestety na miejscu nie znaleźli namiotu. Namiot wraz z całym wyposażeniem wyprawowym, cześciowo osobistym, gazem, kuchenkami i żywnością urwał się z liny poręczowej i szabli śnieżnych i został w całości zwiany w przepaść.

W dniach 4-5.02 prędkość wiatru na tej wysokości dochodziła do 100 km na godz. Dobrze zabezpieczony namiot powinien przetrwać. Niestety tak się nie stało. Ostatniemu obecnemu tu zespołowi, który wycofywał się stąd do bazy już w trudnych warunkach 3.02, musiało zabraknąć sił, cierpliwości, pieczołowitości w zabezpieczaniu namiotu, no i prognozy na 4-5.02 nie zapowiadały aż takich huraganów. Tak to zimą jest i miało też miejsce na poprzednich ekspedycjach zimowych nie tylko w tym miejscu. Warunki potrafią być niezwykle wymagające, a ludzie są tylko ludźmi.

Tomek i Artur bez sprzętu biwakowego i możliwości noclegu musieli wycofać się na noc do obozu I, a Amin wycofał się do bazy, którą osiągnął już po zmroku. Z bazą kontakt był
utrudniony i trudno było o szczegółowe informacje, dało się wyczuć stan lekkiej konsternacji. Uczestnicy i kierownik koncentrowali się jednak głównie na możliwych rozwiązaniach kryzysowej sytuacji, a nie analizowaniu tego, co się stało. Za najważniejsze uznano odrobienie utraconego czasu - jednego dnia bezwietrznej pogody - bo na zimowej wyprawie niewykorzystane sytuacje bardzo się mszczą.

7.02 Artur Małek i Tomasz Kowalski wyruszyli z nowym ekwipunkiem obozowym z obozu I do obozu II. Ich zadaniem jest odbudowa obozu II. Z bazy do obozu II wyruszyli też
Adam Bielecki, Maciej Berbeka i Shaheen Baig z dodatkowym namiotem i sprzętem. Cała piątka spędzi noc razem w obozie II.

8.02 cała piątka ma nadgonić powstałe zaległości i zarówno zaporęczować drogę do obozu III na 7000 m, jak i poręczując wykonać transport obozowego wyposażenia, rozbić obóz i spędzić
w nim noc.

Wszyscy mają nadzieję, że depozyt sprzętowo-linowy pozostawiony 3.02 na 6550 m
ocalał.Fot. polskihimalaizmzimowy.pl

Poniżej informacje z poprzednich dni:

04-05 .03. Wszyscy uczestnicy wyprawy oczekują w bazie na poprawę pogody.

03.02. Dwoje Pakistańczyków Amin i Karim po nocy spędzonej w obozie II donoszą liny do końca poręczówek (6550 m), po czym schodzą do bazy.
Shaheen ze względu na złe samopoczucie rozpoczął już odwrót z obozu II w towarzystwie Krzysztofa Wielickiego.

02.02. Artur Małek, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski oraz Maciej Berbeka poręczują teren powyżej obozu II, po czym rozpoczynają odwrót do bazy.
Po drodze mijają się z grupą Krzysztofa Wielickiego.

Nanga Parbat


Dziś rano Tomek Mackiewicz na swoim blogu napisał, że jest w trakcie ataku szczytowego na Nanga Parbat! Tomek wystartował z wysokości 7147 metrów (według wskazań GPS`a). Dziś ma w miarę sprzyjającą pogodę. Trzymamy kciuki!

Tomek Mackiewicz atakował Nangę razem z Markiem Klonowskim, który jednak zrezygnował 1 lutego z dalszej akcji górskiej.


Tomasz Mackiewicz. Fot. off.sport.pl

Poniżej ostatnie info na blogu Tomka


NOC SLABA NA ZBOCZU 40` RYLEM PLATFORME POD NAMIOT W SILNYM WIETRZE. ZMARNIALY JESTEM ALE SPROBOJE PCHNAC DO SZCZYTU DZIS BO SLONCE I WIATR SLABY. JUTRO ZEJSCIE

Tomek.

6 luty

Lat N 35 Deg 13` 45.327" Lon E 74 Deg 34` 25.540" Alt 7147 m  2:41 pm GMT 6.02.2013  WIATR NA GRANI MAZENO Z 80 KM TAKI WPIERDOL. KIBLUJE DO RANA I ZOBACZE. JOL
Tomek.

5 luty

JOL OD 2GO SIEDZE W TROJCE UDALO MI SIE PRZEBIC. JUTRO SPROBUJE NA 7400 CHOC NA RAZIE PIEKLO JA POD SNIEGIEM TLENU MALO LEB BOLI ALE TO NIE OBRZEK. MALO PIJE.

Źródło: czapkins.blogspot.com, polskihimalaizmzimowy.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com