facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-05-10
 

Mount Everest – wypadek Słowaków i ewakuacja helikopterem

Celem dwójki Vladimir Strba i Zoltan Pal była rzadko odwiedzana przez wspinaczy południowo-zachodnia ściana Everestu, a konkretnie wytyczona w 1975 Droga Brytyjska.

źródło: everest.8000.skSłowacy zamierzali wspinać się na lekko i byli bodajże jedynym zespołem, który nie obrał za cel dwóch najbardziej popularnych dróg wejściowych na Everest. 

 

Słowacy aklimatyzowali się w Nepalu przez ostatnie dwa miesiące. W sobotę (7 maja) weszli z bazy do obozu I, a następnie dotarli do dwójki. W planach mieli kontynuowanie wspinaczki południowo-zachodnią ścianą po dniu odpoczynku, biwaki na 7800 m i 8300 m, a następnie atak szczytowy. 

 

Plany te zniweczyła lawina, która zaskoczyła wspinaczy w okolicach brytyjskiego obozu IV na wysokości około 7200 m. Vladimir nie ucierpiał, ale Zoltan został trafiony w oko i ma problemy ze wzrokiem, ale ogólnie jest w dobrej formie.

 

Z informacji opublikowanych na profilu wyprawy wynika, że czterech Szerpów dotarło dziś z pomocą helikoptera do obozu drugiego. Mają podejść po Słowaków i wrócić z nimi do dwójki, skąd najprawdopodobniej zwiezie ich śmigłowiec. Wygląda na to, że sytuacja jest pod kontrolą, a dwójce nie zagraża niebezpieczeństwo.
źródło: altitudepakistan.blogspot.com, Facebook

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-09-24
GÓRY
 

Polski Złoty Czekan dla Denisa Urubki!

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
Goryonline
 
2020-09-23
GÓRY
 

Złote Czekany 2020 przyznane

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2020-09-15
GÓRY
 

Nowe, trudne "Czary" w Tatrach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com