facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2011-10-26
 

Moro, Urubko i Richards na Nanga Parbat

Po pierwszym w historii zimowym wejściu na Gasherbrum II w lutym tego roku, team The North Face nie spoczywa na laurach. Tej zimy trzej himalaiści powrócą do Pakistanu, by spróbować swoich sił na Nanga Parbat.
Tegoroczny sukces na mierzącym 8035 metrów Gasherbrumie II (GII) Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards zawdzięczają przede wszystkim lekkiemu alpejskiemu stylowi wspinaczki, który pozwolił im wykorzystać pierwszą nadarzającą się okazję do ataku szczytowego.

Himalaiści chcą  zastosować tę samą strategię na Nanga Parbat, położonej w prowincji Gilgit-Baltisan w Pakistanie.

Dziewiąta co do wysokości góra świata (8126 m n.p.m.) została zdobyta po raz pierwszy przez Austriaka, Hermana Buhla w 1953 roku. Uważana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szczytów, przez lata zdobyła mało zaszczytne miano „zabójczej góry”. Podobnie jak w lutym tego roku sukces wyprawy The North Face zależał będzie od okna pogodowego w okresie między styczniem a marcem 2012 roku.

Fot. Cory Richards

Lider wyprawy Simone Moro ma na koncie ponad 40 wypraw w góry najwyższe, z czego 11 odbyło się w ciężkich warunkach zimowych. Wraz ze słynnym Denisem Urubko stanowią zgrany zespół - wspólnie wspinali się na Gasherbrum II, Makalu, Shisha Pangma oraz Marble Wall. W zespole nie mogło zabraknąć Cory’ego Richardsa, który udowodnił swoją siłę jako wspinacz na GII i po raz kolejny zajmie się dokumentacją foto i video wyprawy.

Relacje z kolejnych etapów ekspedycji znaleźć będzie można na stronie www.thenorthfacejournal.com

 
 
Fot. Cory RichardsTymczasem już na początku grudnia Simone Moro i Denis Urubko odwiedzą Polskę, gdzie będą gośćmi Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Anna Czerwińska – mogłyby to robić same baby!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-31
GÓRY
 

Czong-Kemin bez wirusa / Tien-Szan

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com