facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-11-25
 

"Mój pionowy świat" Jerzego Kukuczki wznowiony

Książka Jerzego Kukuczki "Mój pionowy świat" została po raz kolejny wznowiona.
Książką biograficzna autorstwa Jerzego Kukuczki, opisujące szczegółowo, jego drogę od początków wspinaczki i pierwszych niezbyt udanych kontaktów z górami wysokimi, po zdobycie przez niego jako drugiego człowieka na świecie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Książka wiedzie nas poprzez kolejne wyprawy, od pierwszych himalajskich prób, pierwszych ośmiotysięczników, aż po ostatni, który zamknął jego drogę ku koronie Himalajów.
 

 
Każda z wypraw została szczegółowo opisana, nie tylko z punktu widzenia stricte technicznych trudności, jakie przedstawiała dana wspinaczka, dana góra, z którą się Jerzy Kukuczka mierzył, ale całego emocjonalnego i środowiskowego ogromu zmagań, jakie towarzyszyły organizowaniu wypraw w trudnych czasach PRL-u. W charakterystyczny dla niego sposób, prostym, nie wyszukanym językiem, świetnie oddającym nastrój tych irracjonalnych czasów, przestawia niuanse i paradoksy tychże przygotowań. Z tego punktu widzenia książka stanowi również cenne źródło informacji, szczególnie dla młodszego pokolenia na temat tych pełnych zaprzeczeń, cynizmu i paradoksów czasów, w którym przyszło jemu i innym gwiazdom złotej ery polskiego himalaizmu działać.
 
Książka jest również wspaniałym szkicem psychologicznym samego autora, ukazującym jego wnętrze, jego głębokie ja, niezłomną osobowość i inne cechy charakteru, które determinowały jego sukcesy w najwyższych z gór świata. Pozycję tę polecam każdemu związanemu z górami, każdemu, kto je kocha i do nich wraca, stanowi ona swoisty „Biały Kruk” wśród pozycji rodzimej literatury górskiej.

Ostatnie wydanie z 2008 roku zostało wydane dzięki staraniom rodziny Jerzego Kukuczki i miało miejsce w 20 rocznicę śmierci jej autora. Książka ta została wzbogacona o dodatkowy rozdział, w którym zawarto opis zmagań J. Kukuczki z południową ścianą Lhotse – ścianą, na której zginął podczas próby jej przejścia, nowa drogą w 24.10.1989. roku.
Kupić ją możecie pod kukuczka.net, dzięki czemu wspomożecie rodzinę Kukuczki, bezpośrednio.
 
Więcej informacji o Jerzym Kukuczce znajdziecie pod tym linkiem.
 
Źrodło: facebook, s-nikiel-mojegory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-07
HYDEPARK
 

Krzysztof Koziołek – „Biały pył. Piekło na K2”

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-14
HYDEPARK
 

Via ferraty - spotkanie z Sebastianem Fijakiem

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-07-08
HYDEPARK
 

6. Zakopiański Festiwal Literacki – 9-11 lipca 2021

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com