facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-01-06
 

Mocnych przejść w Patagonii - ciąg dalszy!

Ten sezon w Patagonii prawdopodobnie na długo zapadnie w pamięci zainteresowanych wspinaczy. W grudniu Norwegowie Bjørn-Eivind Aartun i Ole Lied otworzyli nową linię Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (2850 m).
Swoją cegiełkę do imponującego wykazu przejść w tym sezonie dorzucili Francuzi: Francois Poncet, Remy Stelio oraz Jerome Sullivan, którzy dokonali czwartego w historii przejścia wschodniej ściany Fitz Roya w stylu alpejskim. Również Aguja de L`S doczekała się nowej drogę Astromanesque.Tak przez większość czasu wygląda droga Venas Azules. Fot. Bjørn-Eivind Årtun

Norwegowie swoją nie nazwaną linię wyznaczyli w stylu alpejskim w ciągu dwóch dni. 950-metrowa droga ma około 350 metrów nowego terenu z trudnościami do 6b+ A1 AI6. W większości są to odcinki „absolutnie pionowego” lodu.Linia drogi Venas Azules. Fot. Rolando Garibott / pataclimb.pl

Droga Francuska na Fitz Royu biegnie dolnymi partiami Wschodniego Filara następnie trawersuje do Royal Flush i biegnie El Corazon już do szczytu. Póki co autorzy nie wycenili tej kombinacji. Wiadomo, że przejście trwało 4 dni w stylu alpejskim. Łącznie wschodnią ścianę w tym stylu przeszły jedynie 4 zespoły. Pierwszym był: Tommy Caldwell, Topher Donahue i Erik Roed drogą Linea Eleganza. Kolejne przejście to pokonanie Royal Flusch przez Jimmego Hadena i Mike`a Penningsa. Trzecimi byli – znani z niesamowitego show na 9 KFG – Nico Favressi Sean Villanueva, którzy przeszli Ferrari-Corazon onsajtem.

Hayden Kennedy i Jason Kruk dodali 7 nowych długich wyciągów linii Astromanesque na południowej ścianie Aguja de L`S. Panowie doskonale wiedzieli, co to znaczy styl Light&Fast. Ze sprzętu biwakowego wzięli ze sobą 2 skręty :-) Gentelmens Club biegnie 400 metrami nowego terenu i wyceniona jest na 7a.


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com