facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-02-14
 

Mocne zimowe przejścia w Szkocji

O ile w grudniu i styczniu pisaliśmy dużo o przejściach w Patagonii, gdzie warunki najwyraźniej w tym roku dopisały, tak teraz przenosimy się na półkulę północną, a konkretniej do Szkocji, skąd dotarły do nas wieści o paru mocnych przejściach.
31 stycznia „nieśmiertelny” Dave MacLeod wytyczył nową drogę na zachodniej ścianie Druim Shionnach w Glen Shiel.Dave na starcie 6-metrowego dachu. Fot. Andy Turner

Główną trudnością Castle in the Sky jest cienka ryska biegnąca przez 6-metrowy dach, w którym trzeba zastosować różne techniki drytoolowe m.in. czwórkę. Samo dojście do rysy, to 15-metrowy odcinek wyceniony na szkockie VII. Oczywiście dorzućmy jeszcze czujne wspinanie nad okapem, a otrzymamy naprawdę „hardą” drogę”.

Podczas pierwszego podejścia MacLeod poleciał z odłamanym kamieniem. Wrócił ponownie sam na drogę, aby sprawdzić możliwości asekuracji powyżej. Kluczowy wyciąg ze swoją kiepską asekuracją wycenił na hakowe A4 (sic!).

We wtorek MacLeod wrócił na projekt w towarzystwie Ruth Taylor i Andy Turnera. Droga padła, lecz na razie autor nie zaproponował wyceny. Jednakże trudności techniczne oscylują wokół M10+/M11, dorzućmy do tego powagę drogi i wychodzi, że nowa linia może być trudniejsza niż Don`t Die of Ignorance XI,11 lub Anubis E8 na Ben Nevis!

Zgrany duet Nick Bullock i Guy Robertson dorzucili 6 lutego do listy dróg w Lochnagar nową linię Winter Black Spout Wall (IX, 9). Droga jest kombinacją Steep Frowning Glories E6 i Black Spout Wall E3 i VS The Link.Guy Robertson pod dachem Steep Frowning Glories. Fot. Nick Bullock
 
Szwajcar Dani Arnold powtórzył linię Dave`a MacLeoda The Hurting XI 11 wytyczoną w 2005 roku na Coire an t-Sneachda w Szkocji. Droga do tej pory miała dwa powtórzenie brytyjskich wspinaczy: Andiego Turnera i Grega Boswella.Dani Arnold podczas przejścia The Hurting. Fot. Thomas Senf

Podczas pierwszej próby Arnold odpadł z urwanym chwytem. Wrócił 2 dni później i już bez większych przeszkód przeszedł ją.

Źródło: planetmountain.com, ukclimbing.com
, thebmc.co.uk
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com