facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-01-05
 

Mikstowe nowości w Alpach

W Alpach również warunki wspinaczkowe nie są najciekawsze. Nie przeszkodziło to jednak paru zespołom wytyczyć nowych dróg.

Hahlkogel


23 grudnia 2013  Hansjörg Auer i Much Mayr dokonali – prawdopodobnie – pierwszego przejścia północnej ściany Hahlkogel (2655 m) w rejonie Ötztal.

 

 

Wspinaczka na Hahlkogel. Fot. arch. Hansjörg Auer


Austriacy pokonali 500 metrową północną ścianę w większości Drogą Klasyczną. W środku ściany wytyczyli trzy wyciągi własnych wariantów. W ścianie napotkali mało lodu, przez co wspinaczka momentami była wymagająca. Nie używali spitów, w ścianie pozostawili trzy haki i trochę kostek.

 

Hohe Warte


22 grudnia Simon Gietl i Gerry Fiegl wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Hohe Warte (2943 m) w alpach zillertalskich.

 

 

Schwarze Witwe. Fot. arch. Simon Gietl

 

Droga Schwarze Witwe (WI6, M5, 800 m)  znajduje się na prawo od Moonwalk (Albert Leichtfrie, Benedikt Purner).

Czarna Wdowa to kombinacja typowego wspinania na północnej ścianie z stromym lodem. Kruks drogi nie wygląda miło dla oka. Przypomina dużego czarnego pająka, stąd nazwa.

 

Źródło: planetmountain.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2025-01-15
GÓRY
 

Halka w falbankach chmur - Laponia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2025-01-08
GÓRY
 

Lubimy element zaskoczenia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2025-01-07
GÓRY
 

Wielka Korona Tatr w rekordowym czasie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2025 Goryonline.com