facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2013-01-30
 

Miej odwagę! - ostatni dzień zgłoszeń do Memoriału im. Piotra Morawskiego

Jeszcze tylko jutro, czyli 31 stycznia 2013 roku można wysyłać zgłoszenia projektów podróżniczych w ramach III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego “Miej odwagę!”. Formularz aplikacyjny znajduje się na stronie www.miejodwage.pl. 
Memoriał “Miej odwagę!” to program grantowy, który umożliwia zrealizowanie wyprawy marzeń. Młodzi podróżnicy wspierani są bowiem finansowo i sprzętowo. Warto się zgłosić i dać sobie szansę na przeżycie wspaniałej przygody. Do poprzednich edycji Memoriału zgłoszono 240 wypraw - zwycięzca I edycji, Stefan Czerniecki pojechał do Wenezueli, a Szymon Kowalczyk właśnie wrócił do Polski ze swojej wyprawy do Czadu.

Szymon Kowalczyk wspomina: - Pamiętam, rok temu, zgłosiłem swoją obsesję, którą były Góry Tibesti w Czadzie, jako projekt do Memoriału im. Piotra Morawskiego. I zastanawiałem się po co? A dzisiaj? Z zakamarków plecaka mógłbym wygrzebać garść czadyjskiego piachu, aparat ze śladami kameruńskiego kurzu leży obok na szafce, z torby czuć specyficzny zapach guano, które zbieraliśmy w Tibesti, a na butach widać jeszcze plamy po ropie, która ściekała z przelanego baku 200 km przed Faya Largeau. Więc po co? Co za niedorzeczne pytanie!

Czad. Fot. Szymon Kowalczyk
Powroty są najgorsze i najlepsze za razem.

Jak rażony piorunem, uświadamiam sobie, że wróciłem do codzienności. Chaos ulic Ndżameny, który tak przeklinałem jeszcze dwa tygodnie temu, nagle pozostaje już coraz bardziej odległym wspomnieniem. Tak samo jak zgrzytanie piachu między zębami czy walka ze snem, kiedy trzymając się sizalowej liny, wracałem dwie doby na pace Toyoty Hilux. A dziś wszystko za czym człowiek tęsknił najbardziej, nagle jest na wyciągnięcie ręki.


Zazdroszczę wam wszystkim, którzy zgłosiliście swoje pomysły na wyprawę życia. Wiecie, że stoicie właśnie przed niesamowitą przygodą? Walka o głosy, przekonanie wszystkich, że to właśnie wasz projekt zasługuje na wygraną, wreszcie telefon w godzinach południowych od Olgi: „Miło mi przekazać, że wygrałeś…”. Potem pakowanie, kawa na lotnisku, przesiadka w jednym z europejskich miast. I wreszcie wpadnięcie w wir wyprawy, którą sami zaplanowaliście.

Czad. Fot. Szymon Kowalczyk
Jednak w Memoriale sama wyprawa to tylko część, pewien etap. Wygrywając zaczniecie tworzyć i brać czynny udział w jednym z najciekawszych przedsięwzięć tego typu w Polsce. W przedsięwzięciu upamiętniającym, a zarazem firmowanym nazwiskiem jednego z najlepszych himalaistów w historii Polski. A to naprawdę zobowiązuje… i nobilituje.

Pomysł Memoriału im. Piotra Morawskiego “Miej Odwagę!” zrodził się z potrzeby uczczenia pamięci wybitnego wspinacza i himalaisty oraz promowania jego sposobu na życie - pozytywnej energii, odwagi spełniania marzeń i poszukiwania nowych wyzwań.

Honorowym patronatem Memoriał im. Piotra Morawskiego "Miej odwagę!" objęli: Polski Związek Alpinizmu, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Żeglarski, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, TOPR i GOPR.

www.miejodwage.pl


***
Piotr Morawski (ur. 27.12.1976, zm. 08.04.2009)  ̶ doktor chemii na Politechnice Warszawskiej, największy polski himalaista młodego pokolenia, jeden z najlepszych himalaistów świata. Zdobywca 6 ośmiotysięczników. Od 2007 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Do największych osiągnięć w wysokogórskiej karierze Piotrka należy pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma, wraz z Simone Moro, ustanowienie  ̶ nie pobitego do tej pory  ̶ rekordu wysokości zimą na K2, wraz z Denisem Urubko, a także trawers Gasherbruma I wraz  z Peterem Hamorem czy pierwsze przejście południowej ściany Shisha Pangmy zimą wraz z Simone Moro. W 2009 podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na Dhaulagiri Piotr Morawski wpadł do szczeliny lodowcowej, niestety nie udało się go uratować. Zginął mając 32 lata.

www.piotrmorawski.com 
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com