facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Mick Fowler i Paul Ramsden – pierwsze wejście na sześciotysięczny Gave Ding Himalajach

22 października Fowler i Ramsden stanęli na mierzącym 6400 m wierzchołku zlokalizowanym na zachodzie Nepalu.

Mick Fowler i Paul Ramsden; fot. arch. Mick FowlerZ Relacji Micka wynika, że wierzchołek ten znajduje się w jednym z najbardziej odosobnionych zakątków Nepalu. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, pod koniec września, Fowler wyruszył z Wielkiej Brytanii w towarzystwie Paula Ramsdena oraz wspierających ich Steve’a Burnsa i Iana Cartwrighta.


Czwórka założyła obóz, a następnie Fowler i Ramsden wspięli się północną ścianą góry, docierając 22 października na szczyt – wejście zajęło im sześć dni. Następnie potrzebowali kolejnych dwóch dni na zejście nieznaną do tej pory zachodnią granią i północną flanką. Na zdjęcia i szczegółową relację będziemy musieli poczekać do powrotu Brytyjczyków do kraju. Narazie, w krótkiej informacji, jaką Fowler przesłał firmie Berghaus zapewnia, że "była to jedna z najlepszych wypraw, w jakiej kiedykolwiek brał udział".

 

Jak informuje Fowler, wybierając swój cel nie wiedzieli dokładnie czego mogą się spodziewać. Mieli do dyspozycji wykonane z daleka zdjęcie. Korzystali też z Google Earth, a jedyne, co mogli zaobserować, to fakt, że o określonej porze dnia północna ściana jednego ze szczytów rzuca dłuższy cień niż pozostałe. źródło: planetmountain.com, myoutdoors.co.uk

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-25
GÓRY
 

Koniec polskich wypraw na K2 i Gasherbrum I

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-07
GÓRY
 

Wypadek Polaków na Gasherbrumie

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com