facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2010-02-15
 

Michał Jagiełło

W Dużym Formacie - dodatku Gazety Wyborczej, ukazał się wywiad "Marsz po brzytwie" z Michałem Jagiełłą przeprowadzony przez Włodzimierza Kalickiego, a uzupełniony wieloma historycznymi zdjęciami...

Szli w trzewikach i marynarkach, łamali kości, czasem ginęli. Dziś? Dzwonią z komórki: panowie ratownicy, przyjdźcie po mnie, bo jestem zmęczona! Rozmowa z Michałem Jagiełło, pisarzem, taternikiem, byłym szefem Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego...

Poczuł pan na ścianie bliskość śmierci?

Prawie każdy serio wspinający się taternik, alpinista, himalaista o nią się otarł.

Kiedyś w Alpach Julijskich miałem robić z Tadeuszem Piotrowskim - później zginął w górach - nową drogę na dość trudnej, 450-metrowej ścianie dolomitowej. Umówiliśmy się, że póki się da, ja będę wspinał się klasycznie, bez łapania się haków, a tam, gdzie się nie da, Tadeusz będzie szedł hakowo. Doprowadziłem nas do wygodnej półeczki, z której biegła piękna rysa, tyle że przewieszona, nie pionowa. Tadeusz zatarł ręce - dalej iść klasycznie się nie da, będzie robił hakówkę. Ale ja uparłem się, że zrobię tę szczelinę. Jego coś tknęło, może przeczucie, może doświadczenie. Powiedział, że jak jestem taki uparty, to dla asekuracji dobije jeszcze jednego haka.

Spróbowałem wejść, jednak po dwóch metrach, na granicy odpadnięcia, cofnąłem się. Tadeusz chciał wbijać haki, ale obiecałem mu, że po przejściu paru metrów rysą sam wklepię dla asekuracji hak w szczelinkę, którą widziałem wyżej. Jednak nie dałem rady. Zszedłem. Byłem bardzo zmęczony, ale wstąpił we mnie demon. Mimo próśb Tadeusza ruszyłem jeszcze raz. Wspiąłem się siedem metrów bez asekuracji. Zobaczyłem nad sobą piękny róg skalny i pomyślałem, że muszę go dorwać, choćby jedną ręką. Byłem pewien, że dalej musi być w ścianie kolejna półeczka. Odbiłem się z malutkiego skalnego stopnia, skoczyłem, chwyciłem róg. I usłyszałem trzask. Z ułamanym rogiem w ręku leciałem w dół.

Całość wywiadu na stronach Gazety Wyborczej.

Michał Jagiełło - taternik, alpinista, ratownik GOPR (1964-74), naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR (1972-74). Od grudnia 1980 do stanu wojennego zastępca kierownika Wydziału Kultury KC PZPR. W latach 80. w opozycji demokratycznej. Od jesieni 1989 do 1997 r. wiceminister kultury. Dyrektor Biblioteki Narodowej 1998-2007. Pisarz; w ub. roku ukazało się siódme wydanie "Wołania w górach" o tragediach w górach i ratownictwie tatrzańskim.
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-10-22
GÓRY
 

Fundacja TOPR. Twój 1% ma znaczenie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-10-18
GÓRY
 

X Opolski Festiwal Gór już za nami

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com