facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-06-26
 

Messner i Centrum Korona Ziemi

Najbardziej znany himalaista świata Reinhold Messner został przyjacielem Centrum Górskiego Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi. - To kolejny wielki krok naprzód dla polskiej wspinaczki - napisał Messner.

Messner to pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Zgromadził wszystkie czternaście ośmiotysięczników w 16 lat. W latach 80. świat śledził jego wyścig z Jerzym Kukuczką. Messner swój ostatni szczyt - Lhotse - zdobył w 17 października 1986 roku. Kukuczka na czternasty ośmiotysięcznik - Sziszapangmę - wszedł 18 września 1987 roku. Droga po Koronę zajęła mu ponad osiem lat.

Messner został kolejnym ambasadorem Centrum Górskiego Korona Ziemi, które powstaje w Zawoi. Oprócz niego z ``muzeum`` związani są m.in. pisarka Bernadette McDonald i himalaiści Kurt Diemberger, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik czy Janusz Kurczab.

Oprócz wystaw związanych z podróżami, etnografią czy turystyką wysokogórską, przy ``muzeum`` powstanie ``zielona szkoła`` centralne archiwum górskie i rada naukowa.

- Mieliśmy budować muzeum, ale wydało się to zbyt ograniczoną formułą. Stąd pomysł na Centrum Górskie - Korona Ziemi. Nowoczesne zderzenie nauki z technologią i wspinaczki z turystyką - mówił Bartosz Krawczak, człowiek, który sobie ten ośrodek wymarzył, a potem te marzenia wychodził.

Źródło: http://off.sport.pl/off/51,115193,14170304.html?i=0

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com