facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-01-21
 

Memoriał im. Piotra Morawskiego - energia, którą warto ocalić od zapomnienia

Wspinacze, nurkowie, podróżnicy... Co ich łączy? Zgłosili swoją wyprawę do Memoriału im. Piotra Morawskiego.
I Ty możesz to zrobić, pod warunkiem, że masz pomysł na projekt i tym samym przekonasz kapitułę konkursu, że żyjesz z odwagą i fantazją. Masz czas do końca stycznia 2011.


Piotr Morawski był wybitnym himalaistą młodego pokolenia, członkiem Alpinus Expedition Team. Zginął niespodziewanie 8 kwietnia 2009 roku, gdy schodził do bazy podczas wyprawy aklimatyzacyjnej na ośmiotysięcznik Dhaulagiri. Swoją przygodę z ośmiotysięcznikami rozpoczął na drugim roku studiów doktoranckich, kiedy to przypadkiem dostał szansę pojechania na Narodową Zimową Wyprawę na K2. Do tamtej pory jego największym osiągnięciem w górach wysokich było zdobycie drogą normalną Chan Tengri (6995 m) w paśmie Tien Szan. Podczas wyprawy na K2, Piotr wraz z  Denisem Urubko ustanowili, nie pobity do tej pory, rekord wysokości zimą na K2. 7 lat później miał na swoim koncie już 6 zakończonych sukcesem wejść na ośmiotysięczniki, w tym jedno przełomowe – jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą Shisha Pangmę. Jego życie pełne było pasji, energii i marzeń. Pragnął kontynuować wspinaczkę w ukochanych Himalajach, głównie zimą, gdy pogoda staje się jeszcze bardziej bezwzględna i nieprzewidywalna. Zginął mając 32 lata, nie miał szansy zrealizować wszystkich ambitnych projektów.

„Znając jego plany,  jego niezwykłe umiłowanie życia z pasją, podjęliśmy razem z Olgą Morawską decyzję o zrealizowaniu Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!” – mówi Zenon Raszyk, przedstawiciel marki Alpinus i dodaje: „Dzięki Memoriałowi chcemy zaprosić wszystkie odważne osoby do naszego zespołu podróżników i zdobywców Alpinus Expedition Team. Wierzymy, że Memoriał Piotra zyska wielu zwolenników i fanów, co pomoże nam przekazywać jego pasję i energię dalej.” Nagrodę główną Memoriału stanowi bowiem, oprócz realizacji wymarzonej wyprawy, roczne członkostwo w Alpinus Expedition Team – zespole sportowców i podróżników wspieranych przez markę Alpinusa. Należą do niego m.in. Kinga Baranowska i Edyta Ropek. Co zrobić, żeby znaleźć się wśród nich? Należy zgłosić swój pomysł wyprawy do końca stycznia br. na stronie www.alpinus-miejodwage.pl w jednej z 5 kategorii:
1. Ziemia – wyprawy w góry i z góry, po płaskim, a także te w głąb Ziemi;
2. Powietrze – projekty, których głównym celem są loty, przeloty, odloty i skoki;
3. Woda – wyprawy po wodzie i w głąb wody;
4. Ogień – wyprawy i projekty, w których najważniejsze są kipiące emocje, adrenalina na najwyższych obrotach i dużo czadu!
5. Eter – kosmicznie „odjechane” projekty, które wykraczają poza ramy podstawowych żywiołów. 

Poprzez stronę
www.alpinus-miejodwage.pl, do 28 lutego br. można oddawać głosy na wybrane projekty. Ostateczną decyzję w oparciu o głosy internautów podejmie kapituła konkursu, w skład w której stanowią: Olga Morawska, wdowa po zmarłym himalaiście, przedstawiciel marki Alpinus – Zenon Raszyk oraz aktualni członkowie Alpinus Expedition Team. Zwycięzcę poznamy w marcu 2011 na Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni. Wejdzie on na rok w skład AET i w przyszłym roku będzie również członkiem kapituły Memoriału.

Jak zapewnia Olga Morawska, Memoriał nie jest projektem jednorazowym: „Memoriał to projekt, który ma trwać i trwać. To nie jest akcja jednorazowa tylko projekt, który będzie się rozwijał w czasie. W trakcie pierwszej edycji pewnie wiele się nauczymy, zakładam, że formułę Memoriału z czasem będziemy udoskonalać. To odwaga, siła i energia zaprowadziły Piotra na szczyty. Chcemy je jakoś ocalić od zapomnienia.”

Swój udział warto jednak zgłosić już dziś. Alpinus i Olga Morawska czekają na Twój projekt! Miej odwagę! Zgłoś się na www.alpinus-miejodwage.pl.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com