facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Melancholia Klenia w Ciosowej

Za sprawą Przemka Klenia Klentaka (ŚKA Kielce, KW Warszawa) podkielecka Ciosowa – nasz eksportowy, piaskowcowy ogródek wspinania na własnej - wzbogaciła się o kolejną wartościową linię o wdzięcznej nazwie Melancholia.
Mowa o rozwiązaniu problemu wiodącego powietrznym kantem, położonym tuż na prawo od wąskiej ryski, którą wiedzie znana droga Marcina Flowera Poznańskiego - Dzień Świstaka, pierwszy ekstrem Ciosowej.

Dzień Świstaka, oprócz kilku powtórzeń, doczekał się również eleganckiego prostowania - za sprawą mocarnego duetu w składzie Krzysiek Rychlik i Mateusz Haładaj, którzy doszli do wiszącej ryski nieasekurowalnym kantem, nadając tak poprowadzonej linii nową nazwę - VII.1 (szczegóły tego przejścia tu).


Na kancie startowym – po najtrudniejszym ruchu następuje czujne, techniczne dojście do poziomej rysy, gdzie można założyć pierwsze przeloty i jednocześnie ostatnie dobre. Fot. Małgorzata Wikar

Nowość Klenia to tryptyk, który najpierw wykorzystuje wyżej opisany kant startowy, następnie przez okapik przewija się w prawo na płytkę, by ponownie, kierując się w lewo powrócić do kantu i nim wyjść na wierzchowinę. Pozornie wydaje się to nieco  zagmatwane, ale stanowi zgrabny, logiczny i...najłatwiejszy sposób na rozwiązanie tego kawałka skały.


Środkowy fragment drogi - wywinięcie na płytkę, na prawo od poziomych krawądek niewielka, pionowa kieszonka na aliena. Fot. Marcin Wojak Staniec

Dwie, dzielące poszczególne fragmenty drogi przerwy, to jednocześnie naturalne momenty/miejsca na osadzenie asekuracji, która mówiąc eufemistycznie – nie jest najlepsza. Sprawę lapidarnie podsumował lokalny siłacz Herman - Przejście naprawdę z najwyższej półki. Jeśli chodzi o powagę, to Dzień Świstaka jest przyjemnościową przechadzką w porównaniu z Melancholią, na której lot z pewnością byłby bardzo, bardzo nieprzyjemny – co ciekawe nie popełniając przy tym żadnego błędu ortograficznego!

Podczas przejścia Przemek zaasekurował się z zestawu trzech camów C4 (0.4, 0.5 i 0.7), osadzonych obok siebie w poziomej rysie, w nagrodę za przejście kantu i jednocześnie ubezpieczających wyłożenie się na plecy przy wyjściu na płytkę oraz z czarno-niebieskiego aliena wsadzonego w kieszonkę w prawej części płyty.


Powrót do kantu...


...i mocno powietrzna końcówka. Fot. Marcin Wojak Staniec

O ile pierwszy zestaw, w który wpinamy lewa żyłę liny, jest bezdyskusyjny, to drugi przelot, w który wpięta jest prawa żyła, jest zdecydowanie wątłej konduity i jego zachowanie jest mocną niewiadomą. W przypadku jego wypadnięcie istnieje szansa, że skok asekuranta - ze skarpy, jaka jest pod drogą, na dupę, zapobiegnie glebowaniu..., ale póki co nie było okazji się o tym przekonać. Niemniej dla zwiększenia powodzenia takiej akcji warto zapewnić sobie dwóch asekurantów obsługujących niezależnie żyły liny połówkowej – i taki manewr został zastosowany przy przejściu Klenia.

Finalne prowadzenie odbyło się 25. maja br. i stanowiło udane zwieńczenie wysiłków, jakie Przemek poświęcił temu przejściu  – pracował na nim, z przerwami, od ponad dwóch lat. Droga padła we wzorcowym stylu HP, bez kraszy, w pierwszej próbie tego dnia – wszystko odbyło się pod pełną kontrolą. Ponadto warto zaznaczyć - na startowym kancie Klenio wyeliminował wykuty przed wielu laty w gładkiej płycie chwyt/stopień, nie używając go i tym samym robiąc czyste przejście. Być może chwyt ten zostanie zalepiony.

Jeżeli chodzi o cyfrę, to padło sakramentalne sześć-pięć – ale jak zaznacza autor – jest to wyłącznie propozycja, gdyż poświęcając się długo jednemu zagadnieniu łatwo o zatracenie horyzontu. I prosi chętnych o jej weryfikacje, a choćby i tylko taką pobieżną - z wstawki na wędkę.

Paweł dr know Olendzki

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-04-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com