facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-06-11
 

MEKSYK - info praktyczne

W związku z ogromną liczbą dzikich kanionów i skał Meksyk ma ciągle wielki potencjał, jeżeli chodzi o eksplorację, szczególnie w kwestii wspinaczki sportowej.

Tekst: David Kaszlikowski

Foto: Eliza Kubarska, David Kaszlikowski (VerticalVision.pl)

Dojazd do Meksyku z Polski:

Najtaniej latają linie KLM, bilet Warszawa – Amsterdam – Mexico City i z powrotem można kupić za ok. 3200 zł. Jest możliwość kupienia biletu do Monterrey. Na miejscu warto poszukać tanich lotów wewnątrz kraju (www.vivaaerobus.com ; www.despegar.com;
www.magnicharters.com). W kraju nie ma kolei (za wyjątkiem jednej bardzo widowiskowej linii w kanionie Miedzi), komfortowo podróżuje się autokarami.

W związku z ogromną liczbą dzikich kanionów i skał Meksyk ma ciągle wielki potencjał, jeżeli chodzi o eksplorację, szczególnie w kwestii wspinaczki sportowej. Najbardziej znane i dobrze przygotowane rejony do wspinaczki sportowej leżą w stanie Nuevo Leon (okolice miasta Monterrey).1. Potrero Chico

Potrero Chico to najsłynniejsza z meksykańskich skałkowych miejscówek, oddalona o około 1,5 h jazdy samochodem od Monterrey (możliwość dojechania camionem – autobusem publicznym – z Monterrey do Hidalgo za ok. 20 pesos, taxi ok. 300 pesos).
Rejon stworzony na początku lat 90. przez amerykańskich wspinaczy (m.in. Ed Wrigth, Kurt Smith, Jaff Jackson) liczy ponad 300 dróg o trudnościach od 5.9 po 5.14a (jedno- i wielowyciągowe, pionowe i przewieszone, w większości obite). Niektóre ściany sięgają prawie 600 m. Najlepszy okres od października do kwietnia, ale wspinaczka jest możliwa przez cały rok.
Zakwaterowanie: kilka pól namiotowych i bungalowy do wyboru po drodze w skały.
La Quinta Santa Graciela – dwa pokoje, domek i camping. Łazienki, kuchnia i jadalnia Informacje: (828) 6 0673.
La Quinta La Pagoda – pole namiotowe i dobrze wyposażone pokoje z łazienkami, www.quintalapagoda.com.
Rancho Cerro Gordo – dwa świetnie wyposażone domki z łazienkami, 80 miejsc campingowych, łazienki z gorącą wodą, kuchnia. www.potrerochico.com/Lodging.html.
Rancho Homero, którego założycielem był Kurt Smith.
Nasza opinia: rejon przereklamowany, drogi wielowyciągowe często bardzo kruche, kluczące między kaktusami. Dla miłośników przewieszek najlepsze sektory to Outrage (niestety: wystawa południowa), Surf, The Mileski Wall. Pozostałe rejony pionowe, bardzo techniczne, w szarej skale.

2. Culo del Gato

Mały rejon 25 minut od Potrero Chico, na krawędzi pustyni. Drogi od 5.10 do 5.14...
 
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com