facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-11-22
 

Masywny obryw skalny w Dolomitach

Masywny obryw skalny w Dolomitach16 listopada o 15.20 na połnocno-zachodniej ścianie Cima Su Alto (Grupa Civetty) nastąpił ogromny obryw skalny. Nikomu nic się nie stało, lecz odpadł spory kawał ściany na której znajdowały się takie klasyki jak Filar Piussiego i Droga Livanosa.

Pod koniec sierpnia w ścianie działał Alexander Baù, który wymienił na kilku drogach stare haki, oraz dołożył linię zjazdów, tak aby uniknąć żmudnego zejścia przez Val dei Cantoni (przyp. Red. - nieco dyskusyjna była ta linia zjazdów). Jednakże obryw wszystko zniszczył. Piussi praktycznie nie istnieje, Livanos został zniszczony w dolnej części. Dolne warianty dojściowe do wielu dróg, zostały zmiecione przez lawinę kamienną. Wygląda na to, że ta część ściany przez długi czas będzie omijana.

 

 

Obryw na Cima Su Alto. Fot. Dolomiti Emergency


Su Alto to ściana na której działało mnóstwo alpinistów włoskich. W historii jej podboju przewijają się takie nazwiska jak Cassin, Soldà, Conforto, Comici.


Pierwszy raz pokonana w 1938 roku. Oczywistym problemem było „Grande Diedro”, wielkie zacięcie przebiegające przez ścianę. W dniach 10-12  sierpnia 1952 roku rozwiązali go Georges Livanos i Robert Gabriel.


Filar Piussiego to jedna z jego ostatnich wielkich wspnaczek. Wytyczona w dniach 15-18 sierpnia 1967 roku w składzie:  Ignazio Piussi, Aldo Anghileri, Alziro Molin, Ernesto Panzeri, Guerrino Carboni.

 

 

Po lewej ściana przed obrywem (od lewej Piussi, Livanos), a po prawej po obrywie. Fot. Dolomiti Emergency


Warto wspomnieć, że obie te drogi pokonali Polacy. Pierwszego polskiego przejścia Drogi Livanosa dokonali Kazimierz Liszka i Adam Trzaska (4-5 sierpnia, 1967 roku), a Filar Piussiego przeszli jako pierwsi zimą (+ nowy wariant) Andrzej Czok, Zbigniew Laskowski, Janusz Skorek i Aleksander Warm (4-9 marca 1977).

 

Ogólnie w górach sporadycznie zdarzają się ogromne obrywy, które niszczą całe połacie ścian, z drogami wspinaczkowymi. Chyba najsłynniejsze są obrywy na Petit Dru.

Źródło: planetmountain.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-11
GÓRY
 

Dzikość Półwyspu Varanger

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com