facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-10
 

Manaslu górą - Andrzej Bargiel

Kim jest Andrzej Bargiel? Czy stanie się "czarnym koniem" polskich wypraw himalajskich? Po raz pierwszy brał udział w wyprawie w góry wysokie. Zabrakło mu raptem kilkuset metrów do zdobycia Manaslu (8156 m n.p.m.). W górach najwyższych, tak jak sukces smakuje wyjątkowo, również cena, jaką można zapłacić, jest z najwyższej półki.
Szkoda, że się nie udało wejść na szczyt - nie ukrywa Andrzej. - Byłem w bardzo dobrej dyspozycji. Była 5 rano. Tego dnia piękna pogoda utrzymała się do 16 po południu. Na wysokości 7600 m n.p.m. rozmawiałem chyba z 30 minut przez radiotelefon z kierownikiem wyprawy Jurkiem Natkańskim. Argumentował, że to zbyt niebezpieczne, by samemu iść. Prosił, bym pomógł Kamilowi Grudniowi, który się zatrzymał z powodu braku sił na 7400 m. To było tak, jakbym miał dojść z Kotła Goryczkowego na szczyt Kasprowego Wierchu - wspomina z odrobiną żalu Andrzej Bargiel. - Ale rozumiem go. Po zejściu do bazy pogratulował mi i powiedział, że na pewno dałbym radę wejść na szczyt. Mówi się, trudno, ja zdobyłem ogromne doświadczenie. Mam nadzieję, że tam wrócę - dodaje Andrzej. Do ataku szczytowego wytypowani byli: Jarek Gawrysiuk, Grzegorz Borkowski, Kamil Grudzień i Jędrek Bargiel. I on dotarł najwyżej. W tym samym czasie na Manaslu działało 5 wypraw. Nikt nie zdobył wierzchołka. Wyprawa niemiecka zawróciła się z wysokości 7800 m n.p.m. Zginął jeden Irańczyk, a jego partner zaginął.

Andrzej, choć był po raz pierwszy na wyprawie w Himalajach, wykazał się dużym opanowaniem i skromnością. Nie dał się ponieść emocjom, które tak często mogą sprowadzić nieszczęście na „młode wilki”. Jednak praca, jaką wykonał dla zespołu, była ogromna...

Więcej na stronie: http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/2104-manaslu-gor-andrzej-bargiel
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-12-04
GÓRY
 

Safiental na weekend

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-08
GÓRY
 

Narciarstwo wysokogórskie – rady na dobry początek

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-18
GÓRY
 

Zillertal – nie tylko biel

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-05
GÓRY
 

Via Alpina – 2650 kilometrów samotnie przez Alpy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-10-03
GÓRY
 

Opolski Festiwal Gór zaprasza!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com