facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Magia Liczb - Skalne lato A.D. 2010

Nie tylko cyfra się liczy, czasami też w grę wchodzą wyższe liczby – ot, choćby takie...
17-letni Jon Ander Bravo może poszczycić się niemałym progresem. Niedawno pokonał White Zombie w Baltzola, swoją pierwszą 8c i to zaledwie 5 miesięcy po swojej pierwszej 8a i kilka tygodni po pierwszej 8b... Prawdziwy talent czy ukrywający się przed skałami mistrz plastiku?

18
lat temu zaczęła się wspinać Margarita Martinez, dochodząc w tym roku do poziomu 8a na Dirty Smelly Hippie w Red River Gorge – piękny prezent na swoje 52 urodziny.

21
dróg w stopniu 9a-9a+ zebrał już w swoim zeszyciku Ramon Julian Puigblanque. Do najnowszych wpisów należą: Era Bella 9a (3 próby), Coma Sant Pere 9a (3 próby), Samfaina 9a (nowość Chrisa Sharmy w 5 próbach), Demencia Senil 9a+. Zresztą całe 159 cm wzrostu nie przeszkadzało Ramonetowi także w OS-ach do 8b+, których zebrał pęczki... Niestety ambitna próba zonsajcenia 8c+ w Margalefie zakończyła się niepowodzeniem :).
Zresztą podobny pech przytrafił się rodakowi Ramoneta (o ile Katalończyk jest rodakiem
Baska) – Patxi Usobiadze, który prawie zrobił OS-em (o ile można „prawie” zrobić OS:)) Justonefix 8c+ w Gorges du Loup. Na otarcie łez Bask przeszedł PuntX 9a.

26
dróg za co najmniej 8a zrobiła w ciągu ostatniego roku nauczycielka angielskiego Cathy Wagner. Jej najciekawszym prowadzeniem był Léon w Les Concluses, którego pokonała w drugiej próbie, proponując przy okazji przecenę do 8a+. Ciekawe to o tyle, że jeszcze niedawno mistrzyni onsajtów Charlotte Durif anonsowała przejście w szlachetnym stylu właśnie tego pasażu, ceniąc go na 8b+...

35 dni pracy zajęło Vasyi Vorotnikowi pierwsze przejście „ostatniego wielkiego problemu” Jaws II 9a+ w Rumney. Vasya przeskoczył tym samym o jeden stopień najtrudniejszą drogę, którą zrobił dotychczas. Dopiero niedawno uzupełnił wykaz o 9a w postaci China Glide, także w Rumney.
Potwierdzenia wyceny Jaws II dokonał zaś Daniel Woods, któremu zajęło to kilka dni parę lat temu oraz 3 dni w tym roku. „Na początku myślałem, że to 9a, ale po dwukrotnym odpadnięciu na drugim cruxie, wiedziałem, że może być to trudniejsze” – podsumował specjalizujący się raczej w bulderingu Woods.

41 lat liczy sobie już Żenia Kriwoszejcew, który w oczekiwaniu na potomka przeszedł Hot Chili-X 8c w Gorges du Loup. W latach 90. minionego wieku Ukrainiec był stałym bywalcem panelów w Polsce, zaś do nieśmiertelności przeszedł jako wspinacz, który zajmował medalowe pozycje w Pucharze Świata we wszystkich dyscyplinach: prowadzeniu, na czas, bulderingu oraz również we wspinaczce lodowej (zdobywając zresztą kilkukrotnie tytuł Mistrza Świata).

62 miejsce w światowym rankingu 8a.nu zajmuje Hiszpanka Helena Alemán, która w tym roku w ciągu kilku letnich miesięcy zgromadziła wykaz 13 dróg za 8b (w tym 3 w drugiej próbie), 3 za 8b+ oraz trzech za 8c (Inuït, Peti qui peti, L’Espiadimonis), tworząc tym samym niezłą podbudowę pod jeszcze ostrzejsze przejścia...

132 centymetry mierzy sobie zgodnie z ostatnim pomiarem 9-letni Tito Claudio Traversa, który od ostatniego RockSerwisu pokonał Il dominio di sé 8a+ w Champorcher i tym samym znalazł się na takim samym poziomie, co Adam Ondra w jego wieku.


Tito Traversa na Correspondance Imaginaire 7c+ w Ceuse. Fot. Mateusz Haładaj

200 prób rozłożonych na 70 sesji w ciągu 3 i pół roku przyszło wykonać Crisowi Zehani, zanim otworzył pasaż Corrida 9a na Fetid Beach.

1992 był rok, kiedy to 18-letni Malcolm Smith powtórzył legendarną Hubble 8c+, potem nadeszła fascynacja bulderingiem (do stopnia 8B+ włącznie), aby następnie w ostatnich latach Malcolm Smith osiadł nieco na laurach, zajął się jakąś uczciwą pracą i oddał pole do popisu młodszym pokoleniom szkockich wspinaczy...
Niemniej młodzież nie okazała się skora do uczciwego pociągnięcia cyfry i Smith został zmuszony do pokazania, że stara buła nie rdzewieje. Po kilku rozgrzewkowych baldach (8B+) przyszła kolej na otworzenie Blood Diamond 8c+, a po miesiącu kombinacji Hunger 9a – obie na przewieszce w Anvil. Kto wie, czy Malcolm nie zawita wkrótce na naszą ojczystą ziemię, bo jak wieść gminna niesie jest systematycznie przymuszany do nauki polskiego... :).

3800 m n.p.m. startuje 40-metrowa Digital Crack na Aguille du Midi powyżej Chamonix. Prawdopodobnie najwyżej położona 8a w Europie została powtórzona przez Martinę Čufar przy okazji jej alpejskiego wypadu.
Dla formalności można jeszcze dodać kilku pretendentów do zaszufladkowania w worku „najwyżej położonych” – w Europie m.in. dwa wyciągi za 8b na Voie Petit na Grand Capucin (Alex Huber, 2005 – a w obecnym roku, David Lama). Z kolei na świecie dominować mogą linie w grupie Trango: wyciąg 8a (pokonany OS-em na własnej) na Women and Chalk na Shipton Spire (Mauro „Bubu” Bole, 2001, później jednak, jak wiele dróg sympatycznego Włocha, wycenę drogi poddawano w wątpliwość) oraz 2 wyciągi 8a na Eternal Flame (Alex Huber i bracia Pou).

Prawie udało się dobrnąć do końca RockSerwisu bez wspominania o szczytnych dokonaniach
pewnego młodzieńca z Moraw, a to głównie dzięki temu, że wolną chwilę pomiędzy zajmującym sezonem startowym postanowił Adam Ondra spędzić na Madagaskarze :). Niemniej jednak „prawie” robi różnicę, a młody Czech w wakacje zdążył zahaczyć o Céüse i otworzyć stare projekty Sylvaina Milleta koło Biographie m.in.: L’étrange ivresse des lenteurs 9a+ oraz Le Cadre nouvelle version 9a.

(tm)

GÓRY, nr 10 (197) 2010
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com