facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-12
 

Magia Kasprowego i promocja nowego przewodnika skiturowego

Zapraszamy na kolejne spotkanie „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Odbędzie się ono 12 kwietnia (czwartek) o godzinie 18. Tematem głównym wieczoru będzie magia Kasprowego Wierchu i promocja nowego przewodnika do narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach Polskich.
Książka ma 216 stron. Autor opisuje w niej i proponuje ok. 60 tras wycieczek skitourowych, począwszy od Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich, a skończywszy na rejonie Doliny Rybiego Potoku i Morskim Oku w Tatrach Wysokich. Opisano także szlaki narciarskie: Doliny Kościeliskiej, Lejowej, Miętusiej, Małej Łąki, Doliny Bystrej i rejon Hali Kondratowej, Dolinę Suchej Wody i Pięciu Stawów Polskich. Atrakcją są transgraniczne przejścia w dawnym stylu „openheimowskim” w rejonie Chochołowskiej i Rakonia oraz Doliny Łatanej, czy przez Świnicką Przełęcz i Gładką, przez Wrota Chałubińskiego i Zawory do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz kilka innych. Są to wycieczki o różnym stopniu trudności. Zaczynamy w przewodniku od tras łatwych, jak np. spacer na nartach do Doliny Miętusiej i na Przysłop Miętusi, do Doliny Małej Łąki na Wielką Małołącką Polanę, czy wreszcie do bardzo rzadko odwiedzanej przez narciarzy Doliny Lejowej na Przysłop Kominiarski.

Opisane zostały także trasy nieco trudniejsze, dłuższe, bo całodniowe, jak np. wycieczka na słynące z pięknych panoram miejsca, jak Gęsia Szyja, Stoły, Grześ, czy też Rakoń. Trudniejsze wyprawy narciarskie to: wejście na Trzydniowiański Wierch, Przełęcz pod Kopą Kondracką, czy trzy trasy proponowane w rejonie Kasprowego Wierchu. Dla ambitniejszych skitourowców przewodnik proponuje przejście na nartach przez Czerwone Wierchy, wejścia na Wołowiec, Starorobociański, Jarząbczy, Kozi Wierch, Zawrat, Mały Kozi Wierch, Krzyżne.
 
fot. Wojciech Szatkowski. Na zdjęciu: Kamil Kluś

I wreszcie dla tych, którzy są doświadczeni opisane zostały bardzo trudne wycieczki, jak np. Na Niżnie Rysy, zjazd „Rysą” do Kotła pod Rysami i Czarnego Stawu pod Rysami, Kozia Przełęcz, czy centralny żleb Wołowca w Tatrach Zachodnich. Całość została uzupełniona fragmentami przewodników narciarskim Mariusza Zaruskiego, Tadeusza Zwolińskiego, Józefa Oppenheima. Przewodnik zawiera 188 kolorowych zdjęć, w większości autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, ale nie tylko, schematy map dolinnych z Wydawnictwa „Compass” Kraków. Dział Ludzie ski-alpinizmu pokazuje najlepszych krajowych zawodników tej pięknej dyscypliny oraz osoby, które najwięcej zrobiły dla narciarstwa wysokogórskiego w Polsce.

Jeżeli chcesz przenieść się w świat „wyrypy narciarskiej” albo samemu spróbować tej formy narciarstwa koniecznie zaopatrz się w tę publikację. Już dzisiaj zapraszamy na promocję przewodnika do Dworca Tatrzańskiego. Autor przygotował prezentację multimedialną, a na uczestników spotkania czeka wiele atrakcji!
 
Organizatorzy spotkania: Muzeum Tatrzańskie, Dworzec Tatrzański, COTG PTTK Kraków, „karpaty” sp. z o o. Wstęp wolny.

Źródło: Nieznane Tatry

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com