facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2012-04-03
 

Magia gór w wyjątkowych filmach dokumentalnych

Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach. Od piątku do niedzieli (20-22.04) w warszawskim Kinie Wisła w ramach 3. Trzy Żywioły Festiwal Filmów Świata 2012.
W programie zaprezentowane zostaną między innymi cztery filmy, które przybliżą nam historie wpinaczy, alpinistów, podróżników i miłośników highliningu. Dużo adrenaliny, przygód, walki z żywiołami i ludzkim szaleństwem.

SAMOTNIE PRZEZ AUSTRALIĘ 
reż. Ian Darling, Jon Muir, Australia 2003, 52 min.

“W tym filmie znajdziecie wszystko to, czego szukacie: prawdziwą miłość, przyjaźń, hart ducha, niesamowitą przygodę i… szaleństwo”

Jon Muir to australijski wspinacz, alpinista i podróżnik. W 1988 roku stanął na wierzchołku Mount Everestu, w 2002 dotarł pieszo do Bieguna Północnego. Nadal jednak poszukiwał niekonwencjonalnych wyzwań. Film to autorska relacja z niebywałego wyczynu: samotnej pieszej wyprawy przez cały kontynent australijski, bez przerw, bez wsparcia, bez depozytów. Jon wyruszył z południowego wybrzeża, pokonał 2.500 km i po 128 dniach dotarł na północny kraniec Australii. W podróży towarzyszył mu jego pies Seraphine.

Wybrane nagrody i festiwale:

    Banff Mountain Film Festival (Canada, 2004) – nagroda publiczności
    San Francisco Documentary Film Festival (USA, 2004) – nagroda publiczności
    First Festival of Film of The Sporting Adventure (Vallauris, Francja, 2005) – Grand Prix
    The Explorers Club Documentary Film Festival 2005 (USA) – Nagroda Specjalna Jury
    International Festival of Outdoor Films (Czechy , 2004) – Best Adventure and Extreme Film

TRAILER: 

Projekcja filmu w sobotę, 21 kwietnia o godz. 15:15.

COLD
reż. Anson Fogel, USA, 2011, 19’

Przez 26 lat 16 ekspedycji próbowało zdobyć zimą himalajski ośmiotysięcznik Gaszerbrum II. Film opisuje przeżycia znanych himalaistów (Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richardsa) podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Ta wspinaczka ich omal nie zabiła. Cierpienie, moralność, zwątpienie w obliczu wyjątkowego zimna. Film z osobistej perspektywy uczestnika wyprawy.

Wybrane nagrody i festiwale:

    2011 – Nagroda Charlie Fowler, Telluride Mountain Film Festival
    2011 – Najlepszy Film Adventure, 5.Point Film Festival
    2011 – Grand Prize, New Zealand Mountain Film Festival
    2011 – Grand Prize, Squamish Mountain Festival
    2011 – Spirit of Chamonix, Chamonix Adventure Film Festival
    2011 – Najlepszy Film Wspinaczkowy, Grand Prize, Nagroda Audio, Banff Mountain Film Festival

TRAILER: 


Projekcja filmu w sobotę, 21 kwietnia o godz. 16:20.

I BELIEVE I CAN FLY – POLSKA PREMIERA!!!
reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’

To wspaniała podróż w nieznane. Dwóch przyjaciół oswaja granice lotu, swobodnego spadania. Ta nieprawdopodobna przygoda to połączenie wspinaczki, lotów i balansowania na rozpiętej linie. Korzystając z posiadanego doświadczenia przekraczają granice niemożliwego i wyznaczają nowe sportowe możliwości highliningu. Podróżujemy z nimi od wąwozu Verdon po wysokościowce Paryża, by w końcu zanurzyć się w bajkowych fiordach norweskich. Czy zaplanowane miesiące treningu powiodą ich do spełnienia marzeń o wolności, wolności latania?

TRAILER: 

Projekcja filmu w sobotę, 21 kwietnia o godz. 16:20.

 
180 STOPNI NA POŁUDNIE
reż. Chris Malloy, USA, 2010, 85’

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii i Douga Tompkinsa, twórcy North Face w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują, jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.

TRAILER: 

Projekcja filmu w sobotę, 21 kwietnia o godz. 20:50.

 
Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Wisła w Warszawie, pl.Wilsona 2.

Dokładny program Festiwalu: http://3zywioly.pl

Sprzedaż biletów:
online na http://bilety.3zywioly.pl i na 1h przed rozpoczęciem Festiwalu oraz w czasie jego trwania.


O Trzech Żywiołach:

„Trzy Żywioły” to jeden z największych i jeden z najstarszych festiwali podróżników w Polsce. Słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności oraz wysokiej jakości prezentacji i filmów. Festiwal ma tradycję 9 lat, od 2004 roku odbywa się w Krakowie, od 2008 roku w Srebrnej Górze (Sudety, na największej Twierdzy Górskiej w Europie – Don Jon), a od 2011 we Wrocławiu. Warszawa to kolejne miasto na żywiołowej mapie podróży Festiwalu, w którym zagości młodsze dziecko: „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”. Pomysłodawcami imprezy są podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-01-31
HYDEPARK
 

Jazda obowiązkowa - "Pierwsza pomoc w górach"

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-24
HYDEPARK
 

Górnolotni 2024 – Spotkania ludzi gór w Tarnowie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-05
HYDEPARK
 

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-11-22
HYDEPARK
 

XII Łaziski Festiwal Górski „Pod górę”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com