facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Magda Łączak wygrywa TransGranCanarię!

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu - Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety. Bardzo dobre 9 miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody cyklu UTWT. 


Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowe biegi odbywające się na 5 kontynentach między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Marocco czy Patagonii.  Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania. Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startujących z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków. Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu mierzy 269 km. Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy. Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm. Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy. Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni) to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki. Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwyciężczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.


Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy. Wszystko zaczęło się w piątek o północy polskie czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa. Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser u Mityaewa. Na około 30-35 km do mety, stało się jasne, że Magda w takiej dyspozycji jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej.

Wszystko skończyło się jednak pomyślnie i po 15 godzinach i 18 minutach pojawił się na mecie Magda pojawił się na mecie. Przed kobietami finiszowali najlepsi Panowie w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygrywając przy tym klasyfikację M40.


Wyniki Panów

  1. PAU CAPELL GIL12h:42
  2. AURÉLIEN COLLET12h:46
  3. CRISTOFER CLEMENTE MORA13h:22

9.    Paweł Dybek14h:37

 

Wyniki kobiet

  1. Magdalena Łączak15h:18
  2. Andrea Huser15h:58
  3. Ekaterina Mityaewa16h:12

 

Przemysław Ząbecki

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-21
BIEGI GÓRSKIE
 

11. Ultramaraton Babia Góra przeszedł do historii!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-02-06
BIEGI GÓRSKIE
 

Poczuj magię Babiej Góry! – 11. Ultramaraton Babia Góra

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com