facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-06-21
 

Mackenzie Expedition (3 lipca, Gdańsk)

Kawiarnia Puerto zaprasza na wystawę, slajdy i film z wyprawy Marcina Gienieczko.


Kawiarnia Puerto zaprasza 3 lipca, godz. 19:00 na wystawę, slajdy i film z wyprawy Marcina Gienieczko.

Zdjęcia i film przedstawią wyprawę, która powinna się raczej nazywać Toure de Canada niż Ekspedycja Mackenzie - stwierdził Marcin Gienieczko po dopłynięciu do Morza Beauforta, które stanowi część Oceanu Arktycznego i kres jego wielkiej podróży. Zanim 3 sierpnia go osiągnął, Marcin Gienieczko - autor przedstawianych zdjęć - w 74 dni samotnie jak również w towarzystwie kolegi Macieja Majerskiego pokonał 4000 kilometrów od Jeziora Jasper w Górach Skalistych, przez rzeki Athabasca, Niewolniczą i Mackenzie, a także system wielkich jezior. Tym samym, jako prawdopodobnie pierwszy Polak przepłynął w Kanadzie cały system rzeczny Mackenzie.

Co go spotkało na tej trasie? Bystrza rzeki Athabasca odstraszające swą wielkością podróżników, zalewały mu łódkę, a silny wiatr z północy utrudniał wiosłowanie. Na Jeziorze Niewolniczym o powierzchni Królestwa Belgii, sztorm złamał Marcinowi wiosła.

Mackenzie Expedition była więc ogromnym fizycznym wyczynem. Gienieczko,doświadczony globtroter, który ma już za sobą między innymi samodzielne przepłynięcie rzeki Jukon mówi, że była to dla niego najcięższa wyprawa w życiu. Codziennie wstawał o 6 rano i wiosłował po 14 godzin - dzięki tej żelaznej dyscyplinie możliwe było przepłynięcie 320 kilometrów rzeki Mackenzie w ciągu zaledwie trzech dni ( z tego rekordowo długiej trasy 150 kilometrów w ciągu jednego dnia).

Dzięki samozaparciu i umiejętności wizualnego spostrzegania świata powstała z tej wyprawy wystawa oraz film.

Wstęp wolny.

Gdańsk, ul. Garncarska 7-9, Kawiarnia Puerto.

2006-06-21

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com