facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-01-07
 

Lodowe nowości z najwyższej półki

W przeciągu kilku ostatnich dni, w Austrii pojawiło się kilka lodowych propozycji z najwyższej półki. Mowa tutaj o Spongebob (WI7), Lucky Strike (WI6), Rätselburg (WI7+) i Schwarzer Engel (WI7+, M7, E6).
Wszystkie nowe drogi powstały w Austrii. Pierwsze trzy, w dolinie Ötztal, to sprawka Heiko Wilhelma, Mathiasa Nössiga i bardziej znanego polskiej publiczności Hansjörga Auera.Doskonały sopel na Lucky Strike. Fot. Elias Holzknecht 

Wszystkie przejścia miały wspólny mianownik, polegający na tym, że nie wbito ani jednego spita. Hansjörg wierzy, że to jest przyszłość wspinania lodowego i mikstowego, czyli drogi które mogą być asekurowane z friendów, haków i śrub lodowych. W innym przypadku lepiej poczekać na dogodniejsze warunki.
 


Rätselburg. Fot. Hansjörg Auer
 
Spongebob (WI7, 65 m)
Pierwsze przejście: Hansjörg Auer i Heiko Wilhelm 30/12/2012
 
Lucky Strike (WI6, 45 m)
Pierwsze przejście: Hansjörg Auer i Heiko Wilhelm 01/01/2013
 
Rätselburg (WI7+, 80 m)
Pierwsze przejście: Hansjörg Auer i Mathias Nössig 03/01/2012
 


Spongebob. Fot. Hansjörg Auer 
 
Czarny Anioł
 
Ostatnia propozycja to już realizacja Markusa Puchera i Aloisa Krenna, którzy działali w grudniu 2012 w Maltatal, gdzie wytyczyli Schwarzer Engel (WI7+, M7, E6, 160 m), który stał się jednocześnie jednym z najtrudniejszych lodospadów Austrii.
 


Lodowa nitka, którą biegnie Szchwarzer Engel. Fot.  Norbert Schittenkopf
 
Pięciowyciągowa propozycja sąsiadująca z inną lodową ekstremą Centercourt to kawał wymagającego wspinania. Została poprowadzona bez użycia spitów, z haków wbijanych podczas prowadzenia. Kluczowy 40-metrowy wyciąg nie posiada właściwie asekuracji.
 


Mikstowy wyciąg Schwarzer Engel. Fot. Norbert Schittenkopf
 
Markus powtórzył również Land Under w Gasteinertal. Linia wytyczona w 1998 roku okazała się nadzwyczaj wymagająca. Pucher wypowiedział się o niej z uznaniem:
 
Wspinaczka była bardzo angażująca, a kluczowy wyciąg oceniłem na okolice WI7-. Droga jest niesamowita i jestem pod wrażeniem przejścia z 1998 roku.
 
Źródło: planetmountain.com
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
Piotr Michalski
 
2021-02-05
GÓRY
 

Tatry – nowa droga na Pośredniej Baszcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com