facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-11-16
 

Liofilizaty Trek n Eat - jedzenie fast and light

Czasy plecaków wypchanych konserwami minęły bezpowrotnie. W dobie „fast and light” podróżnicy liczą każdy gram swojego ekwipunku. W miejscach, gdzie będą musieli nosić ze sobą również jedzenie, na pomoc przychodzą im liofilizaty.

Żywność liofilizowana jest dostępna na polskim rynku od ponad dekady, jednak wiele osób nadal drapie się po głowie słysząc o „liofach”.

 

Liofilizacja żywności to proces polegający na odprowadzeniu wody z produktu za pomocą sublimacji (bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego). Pozbawiona wody żywność zajmuje bardzo mało miejsca i waży w okolicach 150-180 g, a jej przygotowanie jest banalnie łatwe – wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać 5-10 minut. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie musimy myć po posiłku garnka, ponieważ liofa zalewa się w opakowaniu i z tegoż samego opakowania się je zjada :)

Liofów spróbowałem po raz pierwszy w 2008 roku na wyjeździe w Alpach. Pamiętam, że w sklepach w Polsce wybór był wówczas niewielki, chyba ze dwie czy trzy firmy, i do tego z bardzo ograniczoną ofertą. Dzisiaj wybór jest znacznie większy i producenci walczą o klienta, oferując coraz bardziej wymyślne dania. My w trakcie naszej wędrówki przez Park Narodowy Madidi w Boliwii mieliśmy okazję przetestować liofy wchodzącej w skład grupy Katadyn firmy Trek’n’Eat.


Jak liofilizaty Trek’n’Eat sprawdziły się na wyprawie?


Przeczytajcie: http://madidi.pl/
Bartek Pasiowiec
 
2018-11-07
SPRZĘT
 

Kurtka FH900 Hellium Wind 2w1 / Quechua

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-24
SPRZĘT
 

Aura prezentuje: PREFIKS - nowy sweter hydrofobowy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2018-10-12
SPRZĘT
 

Garmin Instinct – nowy, wytrzymały zegarek GPS

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2018-10-09
SPRZĘT
 

Aura X1 - nowa techniczna kurtka z climashieldem

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2018 Goryonline.com