facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-07-16
 

Łemkowska Watra (21-23 lipca, Zdynia w Beskidzie Niskim)

Zjednoczenie Łemków zaprasza na XXIV Święto Kultury Łemkowskiej "Łemkowska Watra"


Zjednoczenie Łemków zaprasza na XXIV Święto Kultury Łemkowskiej "Łemkowska Watra", które odbędzie się w dniach 21-23 lipca 2006 r. w Zdyni koło Gorlic. W tegorocznym programie imprezy wystąpią artyści z Polski, Ukrainy, Słowacji, Serbii oraz Kanady.

 Rozproszonych przed półwieczem na cztery strony świata autochtonicznych mieszkańców Łemkowszczyzny Rusinów-Ukraińców miało nie być. Mieli roztopić się w morzu większości. To z ich przeogromnej tęsknoty za górską ojczystą ziemią zrodziła się idea organizowania ŁEMKOWSKIEJ WATRY. Od miejscowości Czarna, przez Hańczową i Bartne WATRA szukała swego miejsca, by znaleźć go w Zdyni. Na trzy dni na skrawek Łemkowszczyzny powraca życie, z jego własną, niepowtarzalną atmosferą. Wieczorem przy wielu płonących ogniskach rozmowom, wspomnieniom, opowieściom i wspólnemu śpiewaniu nie ma końca. Własna tożsamość zachowywana w sercu na obczyźnie, nierzadko ukrywana, tu wśród tak wielu rodaków z całego niemal świata normalnieje i dochodzi do głosu.

Rodzimą kulturę łemkowską zaprezentują m.in. zespoły pieśni i tańca: "Smerek" z Kliszowa, zespół Stowarzyszenia Rusinów z Serbii, "Lemkowyna" ze Lwowa, zespoły: "Radocyna" z Pustomytów (Ukraina), zespół Łemków z Łuhańska, "Krynycia" z Dolyny (Ukraina), "Laborczanka" z Medzilaborec, "Lemky Kyjewa" z Kijowa, dziecięce zespoły: "Wereteno" z Łosia, "Poticzok" z Kałusza (Ukraina), zespół bandurzystów "Zołoti struny" z Kanady, solistka Ola Oszytko z Tłumacza (Ukraina), obrzędy łemkowskie zaprezentują zespoły: "Barwinek" z Kamionki (Słowacja), "Lemkiwskyj perstenyk" z Gładyszowa, Tichopoticzan z Tichego Potoku (Słowacja).

W programie Święta wystąpią również zespoły taneczne: "Stromsz" z Vlachova (Słowacja), "Jabluńka" z Czortkowa i "Barwy" z Pidwoloczyska (Ukraina), "Arkan" z Przemyśla, "Poticha" z Kałusza, zespół pieśni i tańca "Ślebodni" z Leśnicy Gronia (Podhale), artyści: światowej sławy skrzypek Wasyl Popadiuk z Kanady, Roman Hawran, Sofija Fedyna ze Lwowa, Łesia Salymowa z Tarnopola, Anna Servicka ze Słowacji.

W programie wieczornym wystąpią m.in.: "Pid obłaczkom" z Kanady, "Berkut" z Olsztyna, "Gorgiszeli" ze Lwowa, "Krajina mrij" z Olsztyna, "Jaro" z Dobiegniewa, "Klub 46" z Wrocławia, "The dollar`s brothers band" z Gorlic. Jak i każdego roku przeprowadzone zostaną konkurencje Łemkowskiej Spartakiady, konkursy dla dzieci i dorosłych.

Watra w Zdyni to również wystawy artystyczne ("Łemkowskie Jeruzalem"), pamięć o sławnych synach Łemkowszczyzny: malarzu-prymitywiście Epifaniuszu Drowniaku - NIKIFORZE, poecie B. I. Antonyczu. Watra to spotkania w rodzinnych miejscowościach, to przede wszystkim ogromna radość z powrotu w ojcowskie Góry, gdyż tylko tutaj każdy Łemko może w pełni odczuć ciepło rodzimych stron, modlitwy w cerkwi, atmosferę spotkania z bliskimi i znajomymi, obcować w swej mowie-"besidi" - a to wszystko przy blasku watry-ogniska.

Miejsce: Beskid Niski, Zdynia
Organizator: Zjednoczenie Łemków

źródło: e-gory.pl

2006-07-16

(dg)
 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-09
HYDEPARK
 

Bhutan – kraj szczęśliwych ludzi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-03
HYDEPARK
 

"Lunana. Szkoła na końcu świata"

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com